Policijska uprava Sisačko-moslavačka potkraj prošlog tjedna potvrdila je da je prekinut lanac krijumčarenja vojne opreme iz BiH u Hrvatsku pri čemu su ilegalno prebacivani prijenosni radijski uređaji vojnog podrijetla.
Utvrđeno je da je u krijumčarenje bio umiješan i jedan hrvatski policajac.
"Do sada Ministarstvo obrane BiH nema saznanja da je u strukturama oružanih snaga BiH konstatiran manjak vojne opreme i uređaja ove vrste. Nadležna tijela vlasti Republike Hrvatske nisu dostavila službene obavijesti o tom pitanju", navodi se u priopćenju Ministarstva obrane BiH objavljenom u Sarajevu.
U priopćenju se podsjeća na obvezu da se, sukladno uputama zapovjednika EUFOR-a, redovito provjerava stanje vojne opreme i zaliha i prijavljuje svaka promjena što se, kako se navodi, redovito i čini.
Istodobno s tim priopćenjem u Sarajevu je objavljen i poziv Ureda visokog predstavnika (OHR), EUFOR-a, stožera NATO-a te misije OESS-a u BiH Ministarstvu obrane da od entitetskih tijela vlasti što prije preuzme puni nadzor nad skladištima vojne opreme i naoružanja.
Te organizacije konstatiraju da je BiH danas mjesto s jednom od najvećih koncentracija uskladištenog oružja i streljiva u regiji te podsjećaju da je do sada zabilježeno nekoliko velikih krađa iz skladišta što su do nedavno bila pod nadzorom entitetskih vojski koje su od 1. siječnja ove godine integrirane u jedinstvene oružane snage BiH.
"U sadašnjem ozračju zabrinutosti nezakonitom trgovinom i terorizmom, BiH si ne može dopustiti da je se poveže sa stanjem u kojemu je moguće da vojna oprema dospije u pogrešne ruke", izjavio je ovim povodom visoki predstavnik za BiH Christian Schwarz-Schilling.