FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

Makedonci najviše vjeruju vojsci i crkvi - ankete

SKOPJE, 5. travnja 2006. (Hina) - Građani Makedonije više vjerujuvojsci i vjerskim institucijama, nego vladi i parlamentu, dok odpolitičkih stranaka Makedonci najviše povjerenja imaju u oporbenuVMRO-DPMNE, a Albanci u vladajuću Demokratsku uniju za integraciju,pokazali su u srijedu objavljeni rezultati najnovijih ispitivanjajavnog mnijenja u Makedoniji.
SKOPJE, 5. travnja 2006. (Hina) - Građani Makedonije više vjeruju vojsci i vjerskim institucijama, nego vladi i parlamentu, dok od političkih stranaka Makedonci najviše povjerenja imaju u oporbenu VMRO-DPMNE, a Albanci u vladajuću Demokratsku uniju za integraciju, pokazali su u srijedu objavljeni rezultati najnovijih ispitivanja javnog mnijenja u Makedoniji.

Prema istraživanju koje je naručio Internacionalni republikanski institut iz SAD-a, a provela agencija Brima Gallup, više od 50 posto građana više vjeruje vjerskim institucijama i vojsci, a oko 30 posto vladi i parlamentu. Isto tako više od 50 posto građana smatra da se Makedonija kreće u pogrešnom pravcu i da je nezaposlenost najveći problem te loše gospodarstvo i korupcija.

Među političkim ličnostima, u predsjednika države Branka Crvenkovskog vjeruje 5,4 posto građana, a u predsjednika vlade Vladu Bučkovskog samo 2,9 posto građana, dok su najveće povjerenje iskazali čelniku oporbene VMRO-DPMNE Nikoli Gruevskom - 12 posto.

Ispitivanje je pokazalo da bi, u slučaju da se izbori održavaju odmah, za oporbenu stranku VMRO-DPMNE glasovalo 25 posto građana, a za vladajući Socijaldemokratski savez 18 posto, dok bi vladajuća stranka Albanaca Demokratska unija za integraciju dobila 22 posto glasova građana.

Za oporbenu Demokratsku partiju Albanaca odlučilo se 11 posto ispitanika, a za nedavno osnovanu Novu socijaldemokratsku partiju Makedonaca, koja je proizašla iz vladajućeg Socijaldemokratskog saveza, osam posto ispitanika. VMRO - Narodna dobila bi 4 posto glasova, a sve ostale stranke ispod dva posto.

Obrazlažući u srijedu rezultate istraživanja, politolog Đorđe Ivanov je konstatirao da je Makedonija danas suočena s fenomenom da je religioznost i autoritarnost na visokoj razini, što ukazuje na istrošenost povjerenja u institucije i političare, jer se ne bave problemima građana.

VEZANE OBJAVE

An unhandled error has occurred. Reload 🗙