Udruga će podržati takav model samo ako će na osnovnoj listi biti lijekovi koji će pokrivati sve bolesti, rekao je Drlje na konferenciji za novinare.
Dodao je da u Hrvatskoj 50.000 ljudi nešto zna o problematici lijekova dok 4,5 milijuna ne zna ništa. Pacijenti ne mogu birati lijekove koje će uzimati jer nisu stručni i zato je moralna obveza liječnika da im pruže najbolju skrb, bez obzira radi li se o originalnim ili generičkim lijekovima.
Tonči Buble iz HZZO-a istaknuo da "ne postoji pitanje" jesu li bolji originalni ili generički lijekovi, jer oni sadrže istu djelatnu tvar, već su kriteriji za uvrštavanje na listu lijekova razlike u cijeni i potrebna terapija.
Cilj je predloženih promjena, napominje Buble, uspostaviti financijski održiv sustav koji će moći zadovoljiti sve potrebe hrvatskih pacijenata za lijekovima.
Zasad nije poznato koliko će od ukupno 700 lijekova sa sadašnje jedinstvene liste biti na osnovnoj, a koliko na dopunskoj listi.
Buble tvrdi da će novi sustav omogućiti dodatno smanjenje cijena lijekova - 95 posto lijekova sa sadašnje liste već je jeftinije nego u Sloveniji, jer se prilikom uvrštavanja vodi računa da cijene originala budu niže 15, a generika 30 posto u odnosu na cijene u nekoliko referentnih zemalja.
Skuplji mogu biti samo lijekovi koji nisu na postojećoj listi jer se na njihovu cijenu dodaju marže i PDV, no i oni će biti dostupni ako su nužni za terapiju. U tu je svrhu Vlada ove godine osnovala Fond skupih lijekova u koji je izdvojeno 150 milijuna kuna, rekao je Buble.