Letica je predložio da se "Oluja" definira kao pobjednička, antiteroristička, saveznička operacija s međunarodnim pravnim legitimitetom.
Naglasio je da bi takva deklaracija mogla biti od velike koristi u haškim procesima protiv hrvatskih generala, ali i da bi poticala sustavno istraživanje mračne strane "Oluje", odnosno počinjenih zločina.
Letičin prijedlog načelno su podržali klubovi HDZ-a, HSS-a i IDS-a i HSP-a.
Damir Kajin (IDS) smatra da bi tekst trebalo dopuniti podacima o zločinima počinjenim nakon "Oluje" i o tome što je Hrvatska učinila na njihovu procesuiranju.
"Deklaracija bi trebala naglasiti opredijeljenost za povratak izbjeglica, ali i za dignitet ljudi u Haagu, koji nisu okrvavili ruke", smatra Kajin.
Pero Kovačević (HSP) ustvrdio je da haškim optuženicima Vlada ne šalje dokumente potrebne za obranu.
Vladu je pozvao da publicira bijelu knjigu o "Oluji", te da ju pošalje svim europskim parlamentima, "umjesto da nam Savo Štrbac i Haški tribunal krivotvore povijest".
Luka Bebić (HDZ) predložio je osnivanje međustranačke skupine, koja bi izradila "općeprihvatljiv tekst" i predložila ga Saboru.
Kako se s tim suglasio i Letica, predsjednik Sabora Vladimir Šeks predložio je da se takva skupina osnuje što prije, kako bi Deklaraciju Sabor donio već 10. ili 11. travnja, u nastavku 19. sjednice.