Istraživanje su proveli znanstvenici sa Sveučilišta Kalifornija u San Franciscu, predvođeni dr. Lisom Rahangdale. Oni su u istraživanje uključili 227 trudnica inficiranih genitalnom klamidijom. Većina (oko 69 posto) ih je primala lijek na bazi azitromicina, 19 posto ih se liječilo eritromicinom, a 9 posto je primalo amoxicilin.
Znanstvenici su ustanovili da je liječenje bilo učinkovito u 97 posto slučajeva u grupi liječenoj azitromicinom, 64 posto u grupi liječenoj eritromicinom i u 95 posto slučajeva u grupi liječenoj amoxicilinom.
Na učinkovitost ovog antibiotika nije djelovala životna dob, rasna pripadnost niti prisutnost neke druge spolno prenosive bolesti kod trudne pacijentice.
"S obzirom na ozbiljne posljedice poput prijevremenog poroda ili perinatane infekcije, vrlo je važno liječiti trudnice najefikasnijim lijekom", smatraju autori testa objavljenog u časopisu Sexually Transmitted Diseases. U tekstu se ističe kako "azitromicin svakako treba biti prvi lijek izbora kod liječenja klamidije tijekom trudnoće".