HDZ-ovac Andrija Hebrang SDP je prozvao da njegovu stranku lažno proziva za korupciju.
"To je politizacija i zlouporaba korupcije, što je veće zlo od korupcije", rekao je Hebrang, optužujući SDP za zataškavanje korupcije, te da je, za prošlog mandata, manipulirao dionicama Plive i tako državu oštetio za 40 milijuna kuna.
Kolege je pozvao da antikorupocijsku strategiju donesu konsenzusom, jer, kaže, "to od nas zahtijevaju i birači HDZ-a i SDP-a i svih parlamentarnih i neparlamentarnih stranaka, u borbi protiv 'Hrvatske stranke dugoprstića'".
Željka Antunović (SDP) vladajuće je upitala zašto ne procesuiraju slučajeve korupcije iz prošlog mandata, ako za njih znaju.
Upozorila je da istraživanja Transparency Internationala (TI) pokazuju da građani smatraju da je korupcija u posljednje dvije godine u porastu, te da je Hrvatska, sa 51. mjesta iz 2002., pala na 70 mjesto na ljestvici TI-a.
"Vratili ste nas tamo gdje smo bili 1999.", spočitnula je Antunović Vladi, ističući da je, po javnoj percepciji, u porastu upravo korupcija vezana uz visoke strukture vlasti, dok je korupcija niže pozicioniranih dužnosnika stagnira.
"Rezultati ovog istraživanja porazni su za sadašnju vlast, a posebno za premijera, čiji je rejting po korumpiranosti značajno pao i sveden je na razinu službenika u ministarstvima", rekla je Antunović.
Jozo Radoš (HNS) rekao je da je protiv relativiziranja javne percepcije korupcije ističući da je riječ o vjerodostojnoj tehnici mjerenja korupcije, koja se koristi desetljećima.
Ljubica Lalić (HSS) upozorila je da sama antikorupcijska strategija ne može popraviti stanje, te da je korupciju moguće suzbiti samo ako za to postoji politička volja i ako se zakoni provode dosljedno.