"Mislim da ćemo do srpnja imati operativni sustav za upozoravanje na tsunami. To ne znači da će svi seljani u svim zemljama imati sustav koji će ih osobno upozoravati, ali ćemo imati regionalne i nacionalne sustave", napomenuo je pomoćnik glavnog tajnika UN-a za humanitarna pitanja, Norvežanin Jan Egeland.
Premda raspoloživa tehnologija omogućuje stručnjacima da gotovo u minutu predvide prirodne katastrofe kao što je tsunami i uragan Katrina koji je u kolovozu pogodio SAD, stanovnici o tome nisu obaviješteni jer za to ne postoje nužna sredstva, priznao je Egeland.
Broj katastrofa je porastao, a broj ljudi koji u njima stradava više je nego udvostručen u zadnjih deset godina i iznosi 2,5 milijarde, istaknuo je na otvorenju treće konferencije.
Zadaća konferencije je, kazao je, uspostaviti sustave uzbunjivanja koji će "pokriti sve zemlje i sve katastrofe", sukladno želji glavnog tajnika UN-a Kofija Annana nakon tsunamija koji je u jedanaest zemalja usmrtio 217.000 ljudi.
Konferencija koju su organizirali UN i njemačka vlada traje do srijede, uz sudjelovanje tisuću stručnjaka, a među istaknutim gostima je i bivši američki predsjednik Bill Clinton, UN-ov izaslanik za zemlje poharane tsunamijem.