Važan sastojak kreme je enzim zonaza sadržan u ribljoj ikri, a osobina mu je da s kože uklanje mrtve stanice ne oštećujući pritom zdrave. U liječenju psorijaze ova krema uklanja ostatke kože i stimulira rast novih stanica kože.
Enzim je otkriven slučajno - u ribogojilištima lososa. Ondje, naime, radnici tijekom cijelog radnog vremena imaju ruke uronjene u hladnu morsku vodu, dodirujući pritom ribe i ikru. Bilo bi logično da takva aktivnost rezultira grubom i ispucalom kožom na rukama, no koža radnika koji su radili s ikrom bila je iznenađujuće mekana i gipka.
Znanstvenici sa Sveučilišta u Bergenu istražili su taj paradoks, prenosi farmakologija.com, uvjerivši se da je uzrok takvoj koži - enzim zonaza iz ikre lososa.
Enzim je otkriven ranih osamdesetih prošlog stoljeća u ikri, a fiziološka funkcija mu je pomoći ribljem mlađu da se izvuče iz ikre. No, da bi funkcionirao, enzimu je potrebna vlaga. Farmaceutima je bio izazov otkriti formulaciju kreme koja će na sebe bolje vezivati vlagu, a odgovor su pronašli u ribljem kolagenu, kojim ima strukturno drukčija svojstva od kolegena drugih životinja.
Primjerice riblji kolagen ima izuzetno svojstvo da veže vodu u smjesi vode i ulja. Najčešće je za stabilizaciju smjese ulja i vode neophodan emulgator, no ustanovljeno je da riblji kolagen može i to bez ikakvog emulgatora.
"Riblja" krema sa zonazom i ribljim kolagenom trenutačno je u fazi kliničkih ispitivanja na Sveučiličnoj bolnici u švedskom Linkoepingu.
Znanstvenici su uvjereni da će riblji kolagen naći višestruku primjenu u farmaceutskoj i prehrambenoj industriji, a očekuje se i njegovo korištenje kod kozmetičkih pripravaka na bazi enzima zonaze i ribljeg kolagena.