Ovogodišnji prijevremeni izbori u Izraelu dolaze u teškom trenutku - nakon što je 25. siječnja na palestinskim izborima pobijedio islamistički pokret Hamas, koji se nalazi na popisu zabranjenih terorističkih organizacija u EU i SAD-u, te nakon što je nenadano s političke scene otišao premijer Ariel Sharon, koji se od 4. siječnja nakon teškog moždanog udara nalazi u komi.
Upravo je Sharonova odluka, u studenome prošle godine, o pokretanju nove stranke centra Kadime i dovela do raspisivanja prijevremenih parlamentarnih izbora u Izraelu, zemlji parlamentarne demokracije u kojoj nema ustava, a glavne zakone donosi Knesset.
Pet milijuna Izraelaca s pravom glasa tako će u utorak na 8.280 biračkih mjesta glasati između kandidata s 31 stranačke liste, a čitavo područje Izraela predstavlja jednu izbornu jedinicu. Nakon izbora, predsjednik Moshe Katsav, čija je uloga uglavnom protokolarna, trebao bi povjeriti zadatak formiranja nove vlade predsjedniku stranke koja ima najveće šanse da u Knessetu dobije većinu.
Prema posljednjim ispitivanjima javnog mišljenja, Kadima -dosadašnja vodeća stranka prema anketama - bilježi lagani pad, dok stranka ruskih Židova Yisrael Beitenu bilježi porast. Prema anketi izraelske televizije, Kadima bi na izborima trebala dobiti 34 zastupnička mandata, radnička stranka Amira Peretza 19, dok bi rusofona stranka Avigdora Liebermana dobila 15 zastupnika. Likud, povijesna stranka koju vodi Benjamin Netanyahu, prema toj anketi dobio bi samo 12 zastupničkih mjesta.
Sedam mjeseci nakon povlačenja iz pojasa Gaze čini se da je Izrael, koji i dalje živi u Sharonovoj sjeni, spreman na novo djelomično povlačenje sa Zapadne obale. Upravo je pitanje izraelskog povlačenja s palestinskih područja bilo uzrokom raspada Likuda i osnivanja Kadime, stranke koja svoju političku platformu temelji na unilateralnom odvajanju od Palestinaca. Drugo važno pitanje bit će gospodarsko - usprkos velikog gospodarskog rasta, svaki peti Izraelac živi ispod granice siromaštva.
Prema mišljenjima analitičara, veliku ulogu u rezultatima izbora trebao bi imati broj birača koji će izaći na biračka mjesta. Manji izlazak birača, smatra politička komentatorica Hanan Cristal, značio bi i veći broj glasova za vjerske stranke i stranke krajnje desnice.
Izrael je osnovan 1948. godine i danas broji 6,98 milijuna stanovnika od čega 4,5 milijuna s pravom glasa.