"Nisam se bavio pitanjem priznanja (Izraela) u intervjuu za Washington Post", rekao je u nedjelju poslije podne pragmatični 45-godišnji mandatar za sastav nove palestinske vlade nakon nadmoćne pobjede Hamasa na parlamentarnim izborima 25. siječnja.
"Ako Izrael izjavi da će palestinskom narodu dati državu i vratiti mu sva njegova prava, tada smo ih spremni priznati", citirao je Post Hanijin odgovor na pitanje hoće li Izraelu priznati pravo na postojanje.
Hanija je zatim novinarima u Gazi rekao da Hamas ne odustaje od svog poznatog stajališta da neće nikada priznati Izrael no spreman je na dugoročno primirje s Izraelcima povuku li se oni na granice prije rata iz 1967., oslobode li palestinske zatvorenike a izbjeglicama omoguće povratak u njihove bivše domove u Izraelu.
U međuvremenu je izraelski ministar Meir Sheetrit kazao za vojni radio da bi Hanijine riječi mogle značiti najavu promjene te ako Hamas prihvati izraelske uvjete priznanja Izrela i odrekne se nasilja "neće biti nikakvih teškoća za dijalog s Hamasom i za postizanje rješenja".
Ali takvo mišljenje ne dijeli i ministar obrane Shaul Mofaz koji je na sastanku s pomoćnikom američkog državnog tajnika Davidom Welchom rekao da su Hanijine riječi "sladunjav govor" koji "pokazuje da im (Hamasu) namjere nisu stvarne".
Od izbora 25. siječnja Hamas je pod pritiskom međunarodne zajednice koja uvjetuje njegovo priznavanje kao političkog partnera time da iz svog stranačkog programa izbriše odredbe o nepriznavanju izraelske države i njezinoj zamjeni islamskom državom od Mediterana do rijeke Jordan.
U intervjuu za WP Hanija je ocijenio: "Iznenađeni smo što nam nameću takve uvjete. Zbog čega takve izravne uvjete ne postave Izraelu?... Neka Izrael prvo prizna legitimna prava Palestinaca, a tada ćemo zauzeti stajalište prema njima".