Švedski znanstvenici ustvrdili su da je genetski faktor važan za dugovječnost kod oko 25 posto svjetske populacije, a kod ostalih je ključ u njihovu načinu života.
Svakodnevno ustajanje, odlazak na posao i odlazak na počinak u približno isto vrijeme čine dnevnu rutinu koja je jedan od glavnih faktora za kvalitetno produljenje životnog vijeka, pokazala je studija.
Profesor Marc Luy s njemačkog Sveučilišta Rostock kazao je kako je zajedno s kolegama proveo istraživanje među svećenicima i časnim sestrama jednog samostana. Ustanovili su da je njihov životni vijek, zahvaljujući neizlaganju svakodnevnom stresu te dnevno utvrđenom rutinskom rasporedu obavljanja poslova, puno dulji nego kod "običnih" ljudi.
Jedan od glavnih uzroka bolesti krvožilnog sustava upravo je stres, ističu autori teksta. Istraživanje provedeno na 1.000 starijih Nizozemaca pokazalo je da oni optimističniji dobivaju puno više od života te i žive dulje. Jedan od mogućih razloga je taj što pozitivan pogled na život omogućuje bolji način suočavanja s problemima. Također je ustanovljeno da su ljudi s negativnim životnim stajalištima podložniji bolestima.
Jedan od razloga duljeg i kvalitetnijeg života svakako je i dobra prehrana, što dokazuju stanovnici japanskog otoka Okinawe gdje danas živi najviše devedesetgodišnjaka. Oni se najčešće hrane ribom, povrćem i proizvodima od soje.