Američko državno tajništvo savjetovalo je oprez američkim građanima zbog "prosvjeda predviđenih u mnogim gradovima" te je naznačilo da, iako je riječ o mirnim prosvjedima "oni mogu postati nasilni", prenose talijanske agencije preporuku Bushove administracije.
Administracija je izrazila "zabrinutost za stanje sigurnosti u Italiji", a uz preporuku o pojačanom oprezu spominje se i rok do 19. lipnja kada završavaju svi izborni dani. Osim parlamentarnih izbora 9. i 10. travnja, predviđeni su u lokalni izbori 28. svibnja i 11. lipnja (drugi krug izbora gradonačelnika) te referendumsko izjašnjavanje o ustavnim reformama.
Glede mogućnosti pretvaranja mirnih prosvjeda u nasilne, državno tajništvo spominje prosvjede od 11. ožujka u Milanu tijekom kojih su razbijeni izlozi, zapaljeni automobili, ranjeno 15 policajaca i uhićeno 40 prosvjednika zbog čega se preporuča američkim građanima koji žive u Italiji izbjegavanje mjesta prosvjeda. Riječ je o prosvjedima krajnje ljevice, koji često poprimaju nasilan oblik, uglavnom usmjerenih protiv odluka vlade o zatvaranju socijalnih centara koji služe kao okupljališta mladih koji tu organiziraju dobrovoljne akcije, ali su se u njima dešavali incidenti vezani uz drogu.
"Italiji prijeti i Al Qaeda i drugi islamski ekstremisti zbog njezina aktivnog sudjelovanja u multinacionalnim aktivnostima u Iraku i Afghanistanu", stoji u američkom priopćenju koje preporučuje američkim građanima da svaku sumnjivu aktivnost prijave policiji ili američkom veleposlanstvu.
Premijerski kandidat Unije lijevog centra Romano Prodi ocijenio je u četvrtak da je američka uzbuna "pretjerana i stvara nepotrebnu tjeskobu".
Premijer i premijerski kandidat koalicije desnog centra Silvio Berlusconi je, nakon nedavnih verbalnih napada na njega u Genovi, kazao kako "postoji opasnost za demokraciju".