Nakon sjednice Predsjedništva, održane u Sarajevu, hrvatski član bosanskohercegovačkog državnog vrha Ivo Miro Jović kazao je novinarima kako sada slijedi ustavom propisani postupak izrade amandmana na Ustav BiH.
Taj posao bi nadležno povjerenstvo Zastupničkog doma Parlamenta BiH trebalo obaviti do kraja tjedna, a potom bi se o ustavnim amandmanima ponovo trebalo očitovati Predsjedništvo i uputiti ih u parlamentarnu raspravu.
Stranke koje se protive dogovoru o ustavnim promjenama nastavile su javnu kampanju čiji je cilj diskreditirati postignuti sporazum.
U organizaciji Stranke za BiH (SBiH) u Sarajevu je u srijedu ponovo organizirana javna rasprava o predloženim izmjenama Ustava u kojoj su sudjelovali i predstavnici brojnih nevladinih udruga. Iznesene su brojne primjedbe na sadržaj dokumenta što su ga uz posredovanje američkog veleposlanika u BiH Douglasa McElhaneyja usuglasili predsjednici Hrvatske demokratske zajednice (HDZ), Hrvatske narodne zajednice (HNZ), Stranke demokratske akcije (SDA), Socijaldemokratske partije (SDP), Stranke nezavisnih socijaldemokrata (SNSD), Srpske demokratske stranke (SDS) i Partije demokratskog progresa (PDP).
Ivo Komšić, jedan od dopredsjednika izvanparlamentarne stranke Socijaldemokratske unije (SDU), koja je zajedno sa SBiH i Bosanskom strankom (BOSS) utemeljila tzv. "Patriotski blok" koji se protivi predloženim ustavnim promjenama, kazao je u srijedu kako je dogovor sedam stranaka neprihvatljiv iz niza razloga, no najviše zbog toga što učvršćuje postojeće podjele unutar zemlje.
"Pregovarači su sakrili da (u sporazumu) postoji dodatni mehanizam blokade (vlasti) sadržan u načinu izbora Predsjedništva BiH", kazao je Komšić. Takvu tvrdnju temeljio je na postojanju komplicirane procedure izbora Predsjedništva tijekom koje bi, teorijski, samo četiri zastupnika iz jednog naroda unutar klubova u Domu naroda mogli blokirati izbor državnog vrha. Komšić je također ustvrdio kako predložene izmjene dovode do još goreg stanja u Federaciji BiH nego što je sada, jer Hrvate i Bošnjake praktično tjeraju na "naguravanje" oko vlasti unutar tog entiteta.
"Sve je to uvod u konačnu podjelu BiH političkim dogovorom", kazao je Komšić iznoseći stajalište stranačkog bloka koji se protivi promjenama Ustava BiH na predloženim načelima.