FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

ICTY: Vilim Karlović svjedočio o tome kako je izbjegao smrt na Ovčari

ZAGREB/DEN HAAG, 21. ožujka (Hina) - U nastavku procesa"vukovarskoj trojci" oficira JNA pred Haškim sudom (ICTY) u srijedu jesvjedočio Vilim Karlović iz Zagreba, koji je u studenom 1991. kaobranitelj Vukovara iz bolnice odveden na Ovčaru, gdje se našao međusedmoricom zatočenika koje su oslobodili srpski poznanici.
ZAGREB/DEN HAAG, 21. ožujka (Hina) - U nastavku procesa "vukovarskoj trojci" oficira JNA pred Haškim sudom (ICTY) u srijedu je svjedočio Vilim Karlović iz Zagreba, koji je u studenom 1991. kao branitelj Vukovara iz bolnice odveden na Ovčaru, gdje se našao među sedmoricom zatočenika koje su oslobodili srpski poznanici.

Umirovljeni general Mile Mrkšić, pukovnik Veselin Šljivančanin i kapetan Miroslav Radić optuženi su za zločine protiv čovječnosti zbog pokolja nad najmanje 264 hrvatska ranjenika i civila, odvedena 20. studenoga 1991. iz vukovarske bolnice i strijeljana na Ovčari.

Od sedmorice zarobljenika s Ovčare, koji su pošteđeni strijeljanja na intervenciju srpskih poznanika, Karlović je jedini koji nije Vukovarac. On je, po vlastitim riječima, sudjelovao u obrani grada od kraja rujna do 17. studenoga 1991. kao pripadnik Zbora narodne garde "1. brigade, 4. bataljuna. 3. čete", u činu satnika.

U sudnici je opisao obranu Vukovara, povlačenje prema centru i "agoniju grada u kojoj je već od 1. studenoga bilo pitanje dana kada će pasti".

Kada je 17. studenoga pala obrana, odbacio je oružje i odoru i sklonio se u bolnicu iz koje je ujutro 20. studenoga, s još oko 300 muškaraca u dobi za vojnu službu, odveden na Ovčaru.

Ispred hangara na Ovčari, dok je čekao da prođe kroz špalir "četnika i teritorijalaca" koji su tukli zarobljenike, Karlović je upoznao redovnog vojnika JNA pod nadimkom "Štuka" i utvrdio da imaju zajedničke poznanike. Pitao ga je može li ga osloboditi na što je "Štuka" odgovorio niječno, ali je kasnije došao u hangar s jednim kapetanom i izveo ga van, ispričao je.

Karlović je zajedno sa šestoricim zarobljenika vraćen s Ovčare u zgradu Modateksa, pa kasnije u Velepromet, koji su nakon što je JNA zauzela Vukovar služili kao zatočenički logori. U Veleprometu je zlostavljan i mučen, a od likvidacije koja mu je i tamo zaprijetila, također su ga spasila dvojica pripadnika srpskih snaga - stanoviti Predreg Milojević "Kinez" i Marko Ljuboja "Mara", kazao je.

Na kraju je proveo šest mjeseci u srpskom logoru u Srijemskoj Mitrovici, a kada je razmijenjen ponovo se priključio Hrvatskoj vojsci s kojom je sudjelovao u operacijama Bljesak i Oluja.

Godine 1998. svjedočio je pred ICTY-em na suđenju gradonačelniku Vukovara Slavku Dokmanoviću, a 2005. i pred Sudom za ratne zločine u Beogradu, na suđenju 17-orici izvršitelja pokolja na Ovčari.

Odgovarajući danas na pitanja branitelja optuženih, Karlović je kazao kako je u Beogradu svjedočio u obranu "Kineza" i "Mare".

"Ta dva čovjeka su mi spasila život. Ja danas živim i imam šestoro djece. Bio bih najsretniji da nisu bili krivi i da su oslobođeni", kazao je i dodao kako je Ovčaru doživio kao veliku tragediju.

Na beogradskom procesu "Kinez" je osuđen na 20 godina zatvora, a "Mara" je oslobođen.

Spominjani "Štuka", identificiran kao Spasoje Petković, na suđenju je bio svjedok-suradnik.

Tužitelj Alex Whiting u srijedu će izvesti novog svjedoka.

VEZANE OBJAVE

An unhandled error has occurred. Reload 🗙