Riječ je o prvom predstavljanju Leksikona izvan Subotice i uopće izvan granica Srbije i Crne Gore.
Po riječima suautora Leksikona mr. Krešimira Bušića s Instituta društvenih znanosti "Ive Pilara" iz Zagreba važnost prezentacije Leksikona u Vukovaru upravo je u povezivanju i bliskosti Bunjevaca i Šokaca s obje strane Dunava.
Bušić je podsjetio da je još 1928. Stjepan Radić, kad je promovirao Hrvatsku seljačku stranku, naglasio da su upravo Vukovar i Vukovarsko-srijemske županija važni kao most u povezivanju bosanske Posavine sa Suboticom.
U četiri sveska Leksikona obrađena su prva dva slova abecede.
"Slovo B je prilično frekventno, a imajući u vidu da su Bunjevci kao ogranak hrvatskog naroda u Vojvodini jedan od najznačajnijih, nešto je više pozornosti posvećeno tim četirima izdanjima", rekao je dr. Slaven Bačić, glavni urednik Leksikona.
Ove godine planirano je izdati još tri sveska jer su na redu manje frekventna slova u kojima će se obraditi još šest do sedam slova abecede.
PrvI svezak je izišao prije dvije i pol godine, a svaki sadrži 80-ak stranica u kojima je obrađeno po stotinjak natuknica. Oni, s obzirom na vrijednost ili ulogu u lokalnoj povijesti odnosno regionalnih povijesti vojvođanskih Hrvata, imaju različitu duljinu i težinu.
Leksikon je izdan na poticaj predstavnika kulturnog života u hrvatskoj zajednici u Vojvodini, koji su željeli leksikografski obraditi povijest i sadašnjost vojvođanskih Hrvata.
"Radosni smo što u neprofesionalnim uvjetima možemo svjedočiti određenu vitalnost ljudi koji sudjeluju u području hrvatske manjinske kulture u Vojvodinim, i koji mogu stvoriti kulturni proizvod koji u sebi sadrži složenije zahtjeve", naglasio je Tomislav Žigmanov, izvršni urednik Leksikona.
Iza Leksikona podunavskih Hrvata - Bunjevaca i Šokaca stoje vukovarski ogranak Matice hrvatske, Hrvatska matica iseljenika, Hrvatsko akademsko društvo u Subotici i Institut društvenih znanosti "Ivo Pilar" u Zagrebu.