Podobnik je u utorak kasno na večer za emisiju "Odmevi", slovenske nacionalne televizije, rekao da će slovenskoj vladi predložiti da od talijanskih vlasti zatraži službeno obavijest o tome gdje bi se terminal trebao nalaziti jer bi mogao izazvati vrlo negativne ekološke posljedice i u Sloveniji, osobito u ribarstvu i turizmu.
Podobnik je rekao da Italija i Slovenija imaju obveze prema direktivama i međunarodnim konvencijama koje se odnose na procjenu ekoloških utjecaja preko nacionalnih granica, te da je u tom smislu posezanje na područje slovenskog mora nedopustivo.
Slovenski mediji prenijeli su ovih dana da su lokalne vlasti talijanske pokrajine Friuli Giulia podržale gradnju spornog plinskog terminala u Tršćanskom zaljevu nedaleko granice na moru sa Slovenijom, da je riječ o projektu vrijednosti 800 milijuna eura i da bi se trebao graditi iduće godine.
Kako se predviđa projektom, tekući plin ohlađen na vrlo niske temperature, dopremali bi do terminala smještenog u Tršćanskom zaljevu tankeri, a plinu bi se onda podizala temperatura morskom vodom i preko podvodnih cijevi prebacivao bi se na obalu. Po nekim bi se procjenama na taj način temperatura mora u zaljevu spustila za pet stupnjeva celzijevih, a dodatan problem bile bi i kiseline za čišćenje oplate terminala, pa ga mnogi drže ekološki problematičnim.
(Hina) xfl ybr