Tužiteljstvo Haškog suda je 21. veljače podnijelo prijedlog za spajanje postupaka protiv Gotovine, Čermaka i Markača, prijedlog za dopunu optužnice protiv Gotovine kako bi se ona uskladila s optužnicom protiv Čermaka i Markača, te prijedlog objedinjene optužnice za svu trojicu.
Obrane trojice generala dobila je rok od 14 dana u kojem se trebala očitovati o prijedlozima Tužiteljstva, a ako zajednička optužnica bude potvrđena imat će 30 dana za prigovor na optužnicu.
Jutarnji list je, pozivajući se na Markačeva odvjetnika Gorana Mikuličića, objavio da su se odvjetnici u svom odgovoru usprotivili prijedlogu Tužiteljstva. "Protivimo se spajanju jer smatramo da bi se time produljio rok za početak sudske rasprave koja nije ni najavljena, pa bi došlo u pitanje pravo naših branjenika na brzo suđenje", rekao je Mikuličić za Jutarnji list.
Mikuličić je pojasnio da se obrane Čermaka i Markača već dvije godine pripremaju za suđenje, a obrana Gotovine taj posao tek treba obaviti. On je ocijenio da, čak i ako Gotovinina obrana izuzetno brzo obavi taj posao, to bi značilo odgodu od barem godinu dana, što bi ugrozilo pravo Čermaka i Markača na brzo suđenje.
U prijedlogu zajedničke optužnice, koji potpisuje glavna haška tužiteljica Carla del Ponte, Gotovinu, Čermaka i Markača tereti se u devet točaka po osobnoj i zapovjednoj odgovornosti za zločine protiv čovječnosti i kršenje ratnog prava i običaja počinjena protiv srpskih civila na širem području Knina tijekom i nakon operacije Oluja, od srpnja do 15. studenoga 1995.
Optuženi su za progon na političkoj, rasnoj i vjerskoj osnovi, ubojstva, deportacije, prisilno preseljenje, pljačku javne i privatne imovine, bezobzirno razaranje gradova, sela i naselja, nehumana djela i okrutno postupanje. Tereti ih se da su ta djela počinili kao sudionici udruženog zločinačkog pothvata hrvatskog političkog i vojnog vodstva, na čelu s predsjednikom Franjom Tuđmanom, s ciljem prisilnog i trajnog uklanjanja srpskog stanovništva iz regije Krajina.