"Čitav tjedan smo svjedoci optužbi iz raznih izvora i medija da je pravosuđe korumpirano, a posljednji slučaj je informacija po kojoj se više od 40 posto građana požalilo antikorupcijskom savjetovalištu na korupciju u sudstvu", rekao je Hini predsjednik UHS-a Đuro Sessa.
Iako je hrvatski ogranak Transparency Internationala, koji je jučer objavio te podatke, naveo da oni ne znače da je pravosuđe najkorumpiraniji sektor, Sessa smatra da je to faktografski i metodološki pogrešno jer je generalizirano i ne daje se nikakva analiza.
"Ozračje linča u kojem se olako i paušalno iznose optužbe o korupciji u pravosuđu na račun sudaca čini njihov svakodnevni rad gotovo nemogućim", priopćila je Udruga sudaca.
Takvim postupanjem, kažu u Udruzi, svi suci postaju meta paušalnih napada koji predstavljaju dodatni teret, jer niti su svi suci korumpirani niti svi rade neprimjereno i nezakonito.
U Udruzi napominju da ne žele ni na koji način umanjiti problem dojma koji pravosuđe ostavlja, no upozoravaju da se, bez odgovora na pitanja o tome što je pravosuđe ili korupcija, u javnosti stvara stanovište da je korupcija u pravosuđu sveprisutna i da obuhvaća samo sudstvo.
"U sudstvu ima neprimjerenog i nezakonitog ponašanja kojeg nitko nesmije opravdavati", priznaje Udruga sudaca, ali pritom napominje da takvo ponašanje treba biti jasno imenovano i treba ga odvojiti od autonomije i neovisnosti u donošenju odluka.
Drže da pogrešne odluke, koje ispravlja viši sud, nikako ne znače korupciju jer upravo sustav kontrole pojedinačnih odluka daje jamstvo zakonitosti postupanja.
Udruga ističe da je sucima u interesu da dojam korupcije u pravosuđu bude individualiziran pa poziva građane da prijave svako nezakonito i neprimjereno ponašanje sudaca.