FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

Sutra u Dubrovniku Druga jadranska konvencija HSP-a

ZAGREB, 3. ožujka 2006. (Hina) - HSP je danas u Saboru najavio da ćesutra u Dubrovniku održati svoju Drugu jadransku konvenciju, posvećenurazvoju hrvatske obale i otoka, te zaštiti Jadrana.
ZAGREB, 3. ožujka 2006. (Hina) - HSP je danas u Saboru najavio da će sutra u Dubrovniku održati svoju Drugu jadransku konvenciju, posvećenu razvoju hrvatske obale i otoka, te zaštiti Jadrana.

Potpredsjednik HSP-a Tonči Tadić na konferenciji za novinare rekao je da početak pregovora s EU-om te novi razvojni izazovi nalažu održavanje konvencije koja će okupiti pravaše iz sedam jadranskih županija.

Izvijestio je da će se konvencija pozabaviti bitnim problemima vezanima uz Jadran, poput, kako je rekao, nedopustive izjave čelnog hrvatskog pregovarača za ribarstvo Ivana Katavića da bi se hrvatska ribolovno-ekološka zona trebala staviti pod nadzor EU-a, te da bi naš izlov ribe trebao ovisiti o ribolovnim kapacitetima.

"Oštro prosvjedujem zbog Katavićeve izjave, takvu glupost nitko nije iznio. Možda je riječ o neupućenosti, a možda i o kupovini pozicija u birokraciji Europske komisije", ocijenio je Tadić.

Naglasio je da tijekom screeninga za poglavlje ribarstva uopće nije bilo riječi o nadležnosti nad ekološko-ribolovnom zonom, a Kataviću je poručio da je, ako nastavi tako pregovarati, bolje da se povuče, "jer Hrvatskoj ne jamči uspjeh u pregovorima".

Tadić je napomenuo da Malti, koja ima ribolovni pojas širine 25 milja (slično kao Hrvatska), nitko iz EU-a nije priječio da lovi, a da je Poljska popustila u pitanju svoga pojasa na Baltiku uz protuuslugu od pola milijarde eura godišnje za razvoj svoje ribolovne flote.

Na konvenciji će, dodao je, biti riječi i o statusu Luke Ploče, odnosno najavama da bi Hrvatska mogla izgubiti suverenitet nad tom lukom u korist tvrtaka iz BiH.

Tadić upozorava da Svjetska banka otvara mogućnost da suinvestitori i potkoncesionari, odnosno suvlasnici Luke Ploče, postanu tvrtke iz BiH, tj. da je plan da putem instituta javno-privatnog partnerstva partneri ne budu iz Hrvatske, nego iz BiH.

"Učinit ćemo sve da se to ne dogodi, jer Luka Ploče mora ostati u hrvatskom vlasništvu", rekao je.

VEZANE OBJAVE

An unhandled error has occurred. Reload 🗙