"Čin prijetnje suicidom nije bio motiviran statusnim ostvarivanjem prava nego teškim psihičkim rastrojstvom", rekao je novinarima glasnogovornik Ministarstva obitelji, branitelja i međugeneracijske solidarnosti Berislav Živković.
Riječ je 49-godišnjem Vladi Krmeliću iz Kutine, 40-postotnom ratnom vojnom invalidu oboljelom od PTSP-a koji je u ratu proveo 781 dan.
Iako su specijalni policajci rekli novinarima da je Krmeliću bombu oduzeo policijski pregovarač u trenutku dok mu je pružao mobitel, glasnogovornik ministarstva tvrdi da je branitelj sam predao bombu, nakon telefonskog razgovora s ministricom branitelja Jadrankom Kosor u kojem mu je obećala da će ga saslušati.
Ministrica Kosor, koja se u trenutku krize nalazila u Hrvatskom saboru, htjela je licem u lice razgovarati s braniteljem dok je još imao bombu, no to joj je zbog sigurnosti zabranila policija, kazao je Živković.
Nakon riješenja krize, ministrica je sat vremena razgovarala s braniteljem u zgradi Ministarstva, a potom je Krmelić izveden na stražnji izlaz i vozilom hitne pomoći prebačen u KBC Zagreb.
Glasnogovornik Ministarstva nije mogao reći o čemu se razgovaralo, ni koji su Krmelićevi zahtjevi jer, kako je kazao, nije bi na tom sastanku.
Sve je počelo oko 9,30 sati kad je Krmelić došao pred zgradu ministarstva i počeo gaziti po travi, tako da osiguranje na početku nije ni znalo o čemu se radi. No, branitelj je ubrzo izvadio bombu "M57" i zaprijetio suicidom, odbijajući bilo kakav razgovor tako da mu službenici nisu znali ni ime.
Na predaju su ga bezuspješno pokušali nagovoriti državni tajnik u Ministarstvu branitelja Tomislav Ivić i načelnik Odjela za psihosocijalnu pomoć ministarstva Mladen Lončar. Branitelj je pritom u dva navrata izvukao osigurač bombe.
Za vrijeme krizne situacije prilaz zgradi Ministarstva bio je zapriječen policijskim trakama. Na terenu su uz hitnu pomoć, bili pripadnici specijalne, interventne i temeljne policije.
Ministarstvo branitelja je 2004. primilo 40 prijetnji samoubojstvom, a od 1992.-2004. ubilo se 1.367 branitelja.