FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

Grabar-Kitarović na sastanku SEECP-u u Ateni

ZAGREB, 24. siječnja 2006. (Hina) - Hrvatska ministrica vanjskihposlova i europskih integracija Kolinda Grabar-Kitarović sudjelovalaje u utorak na sastanku ministara vanjskih poslova Procesa suradnje ujugoistočnoj Europi (South-East European Cooperation Process - SEECP)koji se održava u Ateni, priopćilo je MVPEI.
ZAGREB, 24. siječnja 2006. (Hina) - Hrvatska ministrica vanjskih poslova i europskih integracija Kolinda Grabar-Kitarović sudjelovala je u utorak na sastanku ministara vanjskih poslova Procesa suradnje u jugoistočnoj Europi (South-East European Cooperation Process - SEECP) koji se održava u Ateni, priopćilo je MVPEI.

Grabar-Kitarović, koja je u Ateni sudjelovala u svojstvu člana Trojke (koju čine Rumunjska, Grčka i Hrvatska) i buduće predsjedavajuće SEECP-om, istaknula je pozitivan utjecaj otvaranja pristupnih pregovora Republike Hrvatske o punopravnom članstvu u Europskoj uniji na zbivanja u regiji, kaže se u priopćenju.

Hrvatska je ministrica, dodaje se u priopćenju, najavila da će se Hrvatska tijekom svog predsjedanja SEECP-om, od svibnja 2006. do svibnja 2007. godine, posebno posvetiti potpori zemljama sudionicama SEECP-a u njihovim euroatlantskim aspiracijama kao i potpori demokratskim i proeuropskim potencijalima država jugoistočne Europe. Članice SEECP-a su Albanija, BiH, Bugarska, Grčka, Hrvatska, Makedonija, Rumunjska, SiCG i Turska, a Moldavija ima status promatrača.

Grabar Kitarović je također kao prioritete istaknula razvijanje dobrosusjedskih odnosa i suradnje na osnovi ravnopravnosti i uzajamnosti, gospodarsku suradnju s ciljem bržeg razvoja i integracije u EU, borbu protiv organiziranog kriminala i korupcije i suradnju u borbi protiv terorizma, zaštitu okoliša, razvoj transportne, energetske i komunikacijske infrastrukture, te prekograničnu i parlamentarnu suradnju, navodi se priopćenju MVPEI-ja.

Tijekom rasprave razmatrane su brojne teme od zajedničkog interesa za regiju, među kojima su se isticale one o jačanju integracijskih procesa i različitih oblika suradnje s euroatlantskim integracijama, intenziviranju gospodarske suradnje, razvoju energetske i gospodarske infrastrukture te budući oblici regionalne suradnje, kaže se u priopćenju.

Grčki premijer Kostas Karamanlis je okupljenim ministrima u Ateni rekao da regija jugoistočne Europe mora odbaciti svoju nasilnu prošlost i ubrzati političku i ekonomsku suradnju, prenose agencije.

"Jugoistočna Europa ne bi smjela više biti regija suradnje, nasilja i rata. Ona zaslužuje da bude regija suradnje i dijaloga, produktivno integrirana u šire međunarodne institucije kao dio Europe i gdje pripada", kazao je Karamanlis.

MVPEI u svom priopćenju ističe da je EU potvrdila jasnu europsku perspektivu za regiju, kao i predanost aktivnoj suradnji s regijom o čijim oblicima će se tijekom austrijskog predsjedanja Europskom unijom razgovarati u brojnim forumima.

Proces suradnje u jugoistočnoj Europi pokrenut je na bugarsku inicijativu kada su, na sastanku pod predsjedanjem Bugarske (1996.) u Sofiji, države jugoistočne Europe položile temelje regionalne suradnje s ciljem stvaranja klime povjerenja, dobrosusjedstva i stabilnosti. Republika Hrvatska postala je punopravna sudionica SEECP-a, 22. listopada 2004. godine u Bukureštu.

VEZANE OBJAVE

An unhandled error has occurred. Reload 🗙