Oprezno komentirajući izvješća o reaktoru u Yongbyonu, koji je proizvodio plutonij dovoljne gradacije za nuklearno oružje, Hadley je gostujući u emisiji "Fox News Sunday" kazao kako "izgleda da je isključen".
"No mi smo zabrinuti da oni možda imaju tajni program obogaćivanja (urana). To će biti iduće pitanje", kazao je Hadley.
Sjeverna Koreja je u subotu, preko svoje misije pri UN-u u New Yorku, izvijestila SAD da je isključila reaktor u Yongbyonu, izjavio je u Tokiju glavni američki pregovarač Cristopher Hill.
Glasnogovornik State Departmenta Sean McCormack priopćio je u Washingtonu kako SAD pozdravljaju zatvaranje Yongbyona i očekuju verifikaciju i nadzor tog zatvaranja od 10-člane komisije Međunarodne agencije za atomsku energiju (IAEA), koja se nalazi u Pjongjangu.
Naglasio je kako SAD, zajedno s ostalim članicama šestostranih pregovora, ostaju čvrsto predane postizanju denuklearizacije Korejskog poluotoka.
Za 18. srpnja najavio je sastanak pregovarača šest strana - SAD, Kine, Rusije, Japana, Južne i Sjeverne Koreje, kako bi se što prije primijenila iduća faza sporazuma od 13. veljače, kojim se Pjongjang obvezao obznaniti postojanje svih svojih nukleranih programa i demontirati postojeće nukearne objekte.
Osim inspektora IAEA, i američki špijunski sateliti moći će utvrditi da li se hladi kora reaktora u Yongbyonu, no za to će im trebati nekoliko dana, navodi u nedjelju američki tisak.
Pjongjang, koji je prije devet mjeseci izveo svoj prvi nuklearni pokus, sporazumom od 13. veljače pristao je na zatvaranje svog nuklearnog programa, u zamjenu za milijun tona nafte, gospodarsku pomoć i ukidanje financijskih sankcija.
Objava o isključenju Yongbyona poklopila se s početkom isporuka nafte, tankerima iz Južne Koreje.
Američki dužnosnici su i prije postizanja sporazuma od 13. veljače, izražavali sumnje da je Sjeverna Koreja razvila tajni program obogaćivanja urana, koji se umjesto plutonija može koristiti za nuklerano oružje, no Pjongjang je odlučno demantirao te tvrdnje.