"Ja sam počeo.....Očekujem da će isti tretman imati i moji sugrađani od strane čelnika drugih država", rekao je Tadić, koji je u Zagrebu sudjelovao na regionalnom energetskom summitu.
Gostujući u HTV-ovoj emisiji "Nedjeljom u 2", Tadić se ispričao "svim pripadnicima hrvatskog naroda koje je netko učinio nesretnim u ime srpskog naroda".
Istaknuo je da je ispriku uputio ne u svoje ime, nego kao "institucija" i podsjetio da u prošlosti ima sličnih primjera isprika državnika za zlodjela koja su počinili pripadnici njihovih naroda.
Tadić se nakon summita u zagrebačkom hotelu "Westin" susreo s ruskim predsjednikom Vladimirom Putinom s kojim je, kako je rekao, postigao "visok stupanj suglasnosti oko Kosova".
"Bilo kakva neovisnost Kosova za Srbiju je neprihvatljiva......Neovisnost nije kompromisno rješenje, jer Srbija u tom slučaju gubi sve", istaknuo je Tadić, ponovivši da Beograd očekuje nastavak pregovora o statusu svoje južne pokrajine s albanskom većinom.
Naglasio je da od Putina nije dobio "nikakve garancije oko novih ideja za rješenje statusa Kosova" o kojima se, istaknuo je, može raspravljati tek kada se nastave pregovori s albanskim predstavnicima.
Najnoviji nacrt rezolucije UN-a, kojeg su predložile Sjedinjene Države i zemlje članice EU-a, predviđa odgodu odluke o statusu Kosova za 120 dana tijekom kojih bi srbijanski i albanski pregovarači trebali postići dogovor o konačnom statusu Kosova. Ruski predstavnik Vitalij Čurkin odbacio je taj nacrt rezolucije.
Upitan o suradnji s Haškim sudom, Tadić je istaknuo da Srbija i sve njezine institucije potpuno surađuju s Tribunalom, dokazujući to nedavnim uhićenjem i izručenjem u Den Haag dvojice srpskih optuženika s liste haških bjegunaca.
"Samo suradnja svih obavještajnih službi u regiji jamči potpunu suradnju s Den Haagom", rekao je srbijanski predsjednik, dodajući da je uhićenje najtraženijeg bjegunca Ratka Mladića važno ne samo za Srbiju nego i za stabilnost cijele regije.