Memorandum o suglasnosti primjenjuje se na drvene brodove koji posjeduju značajke tradicionalne konstrukcije, koji viju zastavu Hrvatske li Crne Gore i plove između hrvatskih i crnogorskih luka, prevoze najviše 100 putnika na dnevnim izletima ili najviše 36 putnika u kabinama na duljim prekonoćnim putovanjima i koji se tijekom putovanja ne udaljavaju više od 1,5 milja od najbližeg kopna i to u razdoblju od 1. travnja do 31. listopada.
Bačić je izjavio novinarima da je potpisivanje Memoranduma važno za razvoj turizma i prometa. Govoreći o dobroj suradnji između dviju dvije država on je podsjetio na spremnost hrvatske Vlade da svojim iskustvom pomogne Crnoj Goru u euro-atlantskim integracijama.
Bačić je rekao da Hrvatska danas raspolaže s više od 350 brodova koji bi mogli koristiti olakšice koje pruža Memorandum. Prošle je godine 40 brodova zatražilo dozvolu za organiziranje izlete prema crnogorskom primorju.
Izjavio je također da je Vlada Hrvatske nedavno donijela odluku o uspostavi zračnog prometa s Crnom Gorom.
Pomoćnik crnogorskog ministra za pomorstvo Srđan Vukčević zahvalio je Hrvatskoj na pomoći koju pruža Crnoj Gori na putu u europske integracije. I on je naglasio važnost potpisivanja ovog Memoranduma za intenziviranje pomorskog prometa što će značiti i rasterećenje cestovnog prometa.
Najavio je nove sporazume u oblasti pomorstva - o spašavanju na moru, o posebnom tretmanu brodova za rasuti teret i o pomorcima. Podržao je i hrvatsku incijativu o proglašenju Jadrana posebno osjetljivim morskim područjem.