Kako prenosi dnevnik Vijesti, "prvi Putinov obavještajac" je prije tjedan dana boravio u Podgorici i Budvi na poziv crnogorske Agencije za nacionalnu sigurnost. O detaljima tog posjeta službena Podgorica do sada nije obavijestila javnost.
Mediji nagađaju da je Lebedev donio crnogorskim sigurnosnim službama informaciju o Đorđeviću koji se, kako se pretpostavlja, prethodno skrivao u Rusiji.
Crnogorska policija je priopćila da je "na temelju operativnih saznanja, u suradnji s agencijom za nacionalnu sigurnost i s haškim tribunalom poduzela višednevnu akciju u kojoj je u nedjelju, u ranim jutarnjim satima u Budvi uhitila Đorđevića, državljanina Srbije, koji je imalo lažni identitet".
Direktor uprave policije Crne Gore Veselin Veljović izjavio je u ponedjeljak da je u akciji uhićenja policija surađivala isključivo s predstavnicima haškog tribunala. Time je demantirao izjave nekih srbijanskih čelnika da su u svemu tome sudjelovale sigurnosne službe Srbije.
Odmah nakon uhićenja, Đorđević je zrakoplovom crnogorske vlade prebačen u Haag.
Đorđević je, prema izvorima crnogorskih medija, došao u Budvu prije desetak dana, sa znatno promijenjenim osobnim opisom, izraslom bradom, i predstavljao se kao građevinski radnik pod imenom Novica Karadžić. Svako veče je mijenjao kuću gdje je spavao pa je policija u nastavku akcije u potrazi za njegovim mogućim jatacima.
Međunarodni kazneni sud za bivšu Jugoslaviju (ICTY) optužio je Đorđevića da je na Kosovu, od siječnja do lipnja 1999. godine, počinio zločine protiv čovječnosti i kršenja zakona i običaja ratovanja.
General Đorđević je optužen za progon oko 800.000 Albanaca u proljeće 1999. godine, u vrijeme NATO bombardiranja tadašnje SRJ. Po istoj optužnici pred haškim sudom odgovaraju bivši srbijanski dužnosnici Milan Milutinović, Nikola Šajnović, Dragoljub Ojdanić, Nebojša Pavković, Vladimir Lazarević i Sreten Lukić.
Haški sud od srbijanskih vlasti još zahtijeva uhićenje i izručenje
Radovana Karadžića, Ratka Mladića, Gorana Hadžića i Stojana Župljanina koji su u bijegu.