U takvim uvjetima tečaj dolara dosegnuo je u petak najvišu vrijednost prema jenu u protekle četiri i pol godine od 123,43 jena, ojačavši na tjednoj razini 1,4 posto. U odnosu na euro nije se mijenjao, zaključivši trgovanje u petak na 1,3387 dolara za euro.
Dolar je crpio potporu iz snažnog rasta prinosa na američke državne obveznice s rokom dospijeća od 10 godina na čak 5,33 posto, koji je potaknula ocjena da bi snažan rast svjetskog gospodarstva mogao potaknuti središnje banke širom svijeta na podizanje ključnih kamatnih stopa. Rastu i prinosi po državnim obveznicama zemalja eurozone s rokom otplate deset godina, premašivši 4,7 posto - najvišu razinu u proteklih pet godina.
"Dolar će se nastaviti oporavljati i sljedećih nekoliko mjeseci prema ostalim valutama. Američko je gospodarstvo ponovno počelo pokazivati znakove života pa će kamatne stope ostati visoke", naglasio je Mitul Kotecha iz londonskog Calyona.
Potporu je zelena valuta dobivala i iz najnovijih podataka američkog ministarstva trgovine o prometu u maloprodaji u SAD-u u svibnju, koji je pokazao najvišu stopu rasta od siječnja 2006. od 1,4 posto, dvostruko više od očekivanja analitičara.
"Očekivalo se da će osobna potrošnja u SAD-u usporiti u drugom tromjesečju ali čini se da zapravo ponovno ubrzava a to je nesumnjivo ugodno iznenađenje jer upućuje na zaključak da stanje u američkom gospodarstvu i nije tako loše, što će pak rezultirati povoljnijim prinosima na dolar", zaključio je Teis Knuthsen iz Danske Markets-a.
A unatoč tome što je švicarska središnja banka podigla u četvrtak ključne kamatne stope za četvrtinu postotnog boda, na dva do tri posto, franak nije profitirao od toga. Tako dolar stoji 1,24 franaka, 0,5 posto više nego u tjednu ranije. "Švicarska središnja banka može smatrati da je tamošnje gospodarstvo u odličnoj situaciji, no takva su i ostala gospodarstva. Stoga nema prostora za bolju izvedbu franka", ustvrdio je Adrian Hughes, valutni strateg pri Societe Generale.
Jen je pak oslabio nakon što je guverner središnje japanske banke Toshihiko Fukui na konferenciji za novinstvo, održanoj u petak povodom odluke banke o zadržavanju ključnih kamatnih stopa na važećoj razini od 0,5 posto, izjavio da odluka o njihovu podizanju u budućnosti nije gotova stvar. Oslabio je tako 1,5 posto prema euru, na rekordnih 165,7 jena za euro.
Među ostalim valutama isticala se britanska funta, koja je ojačala nakon što je guverner središnje britanske banke Mervyn King izjavio da će u slučaju nastavljenih inflatornih pritisaka možda biti nužno ponovno podići ključne kamatne stope s važeće razine od 5,5 posto. Funta je pod utjecajem Kingova istupa ojačala prema dolaru za 0,3 posto na 1,9759 dolara.