U prvome dijelu radnje Tumir iznosi povijesni pregled predavanja vjeronauka u različitim političkim sustavima u Hrvatskoj.
Drugi dio radnje posvetio je analizi glavnih načela kanonskog i civilnog zakonodavstva u Hrvatskoj s obzirom na školski odgoj, nastavu i predavanje vjeronauka.
U trećem dijelu radnje Tumir obrađuje sadašnje stanje predavanja vjeronauka u javnim (pred)školskim tj. državnim ustanovama u Republici Hrvatskoj. Tu, uz ostalo, obrazlaže pravo roditelja na religiozni odgoj djece, sadašnje stanje predavanja vjeronauka, položaj vjeronauka u odnosu na ostale školske predmete, programe predavanja i knjige po kojima se predaje, pravni položaj predavanja vjeronauka te Kanonsku misiju - mandat i primanje predavača vjeronauka.
Ispitno povjerenstvo sastavljeno od pet članova ocijenilo je Tumirov doktorski rad izvrsnom sintezom problematike predavanja vjeronauka u školi, i tijekom povijesti i danas.
Novi doktor crkvenoga prava Većeslav Tumir (Osijeku, 1977.) završio je Filozofsko-teološki studij u Đakovu. Svećenički red podijelio mu je mons. Marin Srakić 2002. u Đakovačkoj katedrali, a svećeničku službu obavljao je u župi sv. Petra i Pavla u Osijeku od 2002. do 2003. godine.
Potom je stupio u Papinsku crkvenu akademiju u kojoj se pripremaju mladi svećenici za diplomatsku službu Svete Stolice. Cjeloviti studij crkvenoga prava završio je na Papinskome sveučilištu sv. Križa. Nakon položenoga doktorata i još nekih redovitih formalnosti koje treba obaviti, Tumir će uskoro stupiti u diplomatsku službu. Bit će sedmi Hrvat u diplomatskoj službi Svete Stolice, navodi IKA.