Ta tehnologija, nazvana Wibree, otvara mogućnost komunikacije niza malih nosivih uređaja - primjerice satova ili srčanih monitora - s mobilnim telefonima ili kompjutorima opremljenim Bluetoothom. Primjerice, sat bi mogao pokazivati dolazne poruke korisnika, a igračke bi mogle 'osjetiti' prisutnost drugih igračaka.
Wibree ima nižu stopu prikupljanja podataka i znatno manju snagu od Bluetootha, koji je u raširenoj uporabi kao posrednik između mobilnih telefona i bežičnih slušalica. To podrazumijeva i manje baterije koje se neće morati prečesto puniti.
Finska Nokia na razvoju Wibree-a počela je raditi još 2001., a najavila ga je u listopadu prošle godine. S drugim je kompanijama oformila forum Wibree radi licenciranja i daljnjeg istraživanja te tehnologije. To nastojanje bit će objedinjeno pod Bluetooth Special Interest Groupom, koji obuhvaća oko 8.000 kompanija.
Odluka konzorcija Bluetooth SIG da prihvati Wibree daje vjerodostojnost Nokijinoj tehnologiji. Također, ona znači da ta finska tvrtka besplatno daje rezultate višegodišnjeg rada na razvoju nove tehnologije, budući će Wibree biti licenciran kao proizvod za koji se ne plaćaju tantijeme.
Takav potez nije neuobičajen u tehnološkom sektoru - švedski Ericsson u 1990-tima je razvio i potom podijelio s drugima originalnu Bluetooth tehnologiju, računajući da će raširena uporaba i brzo prihvaćanje nove tehnologije toj kompaniju omogućiti veće koristi od njezine liderske pozicije nego što bi ih mogla ostvariti od sheme licenciranja.
Već postoji Bluetooth sat, koji se prodaje pod nekoliko brand imena, koji vibrira u odgovoru na dolazne pozive s korisnikovog Sony Ericsson mobilnog telefona i koji pokazuje pozivni broj. Međutim, zbog toga što zahtijeva veliku potrošnju energije da bi radio, velik je i težak i zahtijeva često punjenje baterija.
Wibree bi trebao omogućiti sat s takvim funkcijama koji radi na bateriju veličine gumba, koju je potrebno mijenjati samo jednom godišnje.