Direktorica programa za zaštitu životinjskih i biljnih vrsta WWF-a (Svjetska zaklada za zaštitu prirode) Susan Lieberman koja, među ostalima sudjeluje u radu Konvencije, istaknula je kako je spomenuta vrsta ribe u potpunosti nestala duž istočne obale SAD-a i jugoistočne Azije. "Kad je jedna životinjska ili biljna vrsta ekstremno ugrožena hitno je svrstamo pod aneks I. naše Konvencije. To smo 1989. učinili sa slonovima", rekla je. Aneks I. odnosi se na biljne i životinjske vrste čije je korištenje u komercijalne svrhe u potpunosti zabranjeno, prenijeli su britanski mediji.
Pilan je srodnik morskog psa, može doseći duljinu i do sedam metara, a karakterizira ga dugačak kljun koji je nazubljen i podsjeća na pilu te kod nekih primjeraka može biti dugačak i dva metra. Upravo zbog nazubljenog kljuna često se zna zapetljati u ribarske mreže, no zbog te svoje karakteristike istodobno je i meta ilegalnog izlova, jer se pilanovi kljunovi dobro prodaju kolekcionarima kao svojevrsni ukrasi ili suveniri.
Pilan se u azijskim zemljama, među ostalim lovi jer je juha od njegovih peraja cjenjenija od juhe koja se pripravlja od peraja morskog psa. Obroci se pripremaju i od pilanova mesa, a u tradicionalnoj kineskoj medicini koriste se također pilanova žuč i jetra, prenosi France presse.
Iz WWF-a upozoravaju kako je za pilane karakterističan vrlo usporen rast podmlatka, slab tempo razmnožavanja te dugotrajno gestacijsko razdoblje ženki, što također doprinosi bržem izumiranju ove riblje vrste.
Sudionici CITES-a u ponedjeljak su donijeli i odluku o zaštiti europske jegulje, kojoj također zbog pretjeranog izlova prijeti istrebljenje, na način da se, u skladu s aneksom II. Konvencije, kvota izlova smanji.