ZAGREB - Ministar financija Ivan Šuker i regionalni direktor Svjetske banke za Hrvatsku, Rumunjsku i Bugarsku Anand Seth potpisali su danas Ugovor o Drugom programskom zajmu za prilagodbu (PAL2) u iznosu od 150 milijuna eura. PAL2 je zajam od dvije tranše, od kojih će prva, u iznosu od 100 milijuna eura, biti isplaćena nakon što Sabor potvrdi Ugovor o zajmu i za tu tranšu nema nikakvih posebnih uvjeta. Druga tranša u iznosu od 50 milijuna eura trebala bi biti isplaćena do kraja ove godine i za njeno povlačenje trebat će nastaviti s provedbom reformi te ih dovršiti u planiranim rokovima. Ciljevi koje podupire PAL2 su smanjenje veličine javnog sektora i povećanje njegove učinkovitosti kroz reforme javne uprave, zdravstva i željeznica te poboljšanje investicijske klime poticanjem veće aktivnosti i produktivnosti privatnog sektora. Među ciljevima PAL2 programa su i smanjenje državnih potpora poduzećima, modernizacija pravosuđa i smanjenje administrativnih i regulatornih prepreka poslovanju.
JASTREBARSKO - Hrvati u BiH nisu hrvatska dijaspora, izjavio je danas novinarima u Jastrebarskom predsjednik Stipe Mesić, rekavši da izborni zakon i popise birača treba mijenjati nakon parlamentarnih izbora. Na molbu novinara da komentira izjavu predsjednika SDP-a Zorana Milanovića da će SDP kad osvoji vlast ukinuti u Hrvatskoj biračko pravo Hrvatima iz BiH, predsjednik Mesić je rekao da mu nije drago što ta tema postaje predizbornom temom. "Hrvati u BiH su konstitutivan element BiH, kao i preostala dva konstitutivna naroda i oni nisu naša dijaspora. Činjenica je također da je na snazi takva zakonska regulativa, koja ih uključuje u dijasporu iako oni to nisu", ocijenio je. Na izričito pitanje je li on osobno za oduzimanje Hrvatima iz BiH statusa hrvatske dijaspore ili ne, Mesić je odgovorio da "treba razlučiti što dijaspora jest, a što nije, ali da treba voditi računa i o političkoj situaciji s Hrvatima u BiH". Mesić je rekao da su Hrvati u BiH hrvatsko biračko tijelo, te da se izborni zakoni moraju donositi prije nego počne izborna kampanja, a ne sada. Zato odmah nakon izbora treba uskladiti izborni zakon i popise birača sa standardima Europske unije, izjavio je predsjednik Mesić.
ZAGREB - Saborski Odbor za Ustav, Poslovnik i politički sustav uputio je danas javni poziv za kandidaturu za osam sudaca Ustavnog suda kojima u prosincu ove godine ističe mandat. Javni poziv bit će objavljen u Narodnim novinama kroz iduća dva dana, a rok za prijave je 15 dana, rekao je predsjednik Odbora Dražen Božnjaković. Osmogodišnji mandat 7. prosinca ove godine ističe Smiljku Sokolu, Marijanu Hranjskom, Ivanu Mrkonjiću, Vici Vukojeviću, Petru Klariću, Emiliji Rajić, Jasni Omejec i Ivanu Matiji. Ustavni sud čini trinaest sudaca koje bira Hrvatski sabor iz reda istaknutih pravnika, osobito sudaca, državnih odvjetnika, odvjetnika i sveučilišnih profesora pravnih znanosti. Hrvatski sabor istodobno provodi i postupak izbora za još jedno mjesto suca Ustavnog suda, koje je upražnjeno od ožujka nakon što je umirovljen sudac Milan Vuković.
JASTREBARSKO - Za vojni kompleks Dočasničke škole u Jastrebarskom, koji se prostire na 200 hektara, zainteresirani su grad i Šumarski institut u Jastrebarskom, o čemu je danas za posjeta Jastrebarskom razgovarano s predsjednikom Stipom Mesićem. Sastanku s predsjednikom Mesićem nazočio je i general zbora Josip Lucić, koji je rekao da je vojni kompleks u Jastrebarskom proglašen neperspektivnim za Oružane snage te da ga je HV spreman napustiti do kraja ove godine. Predsjednik Mesić je predložio da se Šumarski institut i grad Jastrebarsko povežu i pametno iskoriste tu mogućnost jer, kako je rekao, u Hrvatskoj je, na žalost, više loših nego dobrih primjera u preuzimanju vojnih objekata od jedinica lokalnih samouprava.
VINKOVCI - Predsjednica DC-a Vesna Škare-Ožbolt danas je u Vinkovcima izjavila kako je problematiziranje liste za dijasporu u ovome trenutku nebitno, rekavši kako DC smatra da ta lista treba ostati, a da nakon izbora treba raspravljati o aktivnijem sudjelovanju dijaspore u političkom životu u Hrvatskoj. Predsjednica DC na tiskovnoj konferenciji u Vinkvcima, pozivajući se na europske medije koji izvještavaju o Srbiji kao gospodarskom tigru na zapadnom Balkanu, poručila je premijeru Ivi Sanaderu da "...baci pogled na ono što se događa kod istočnih susjeda", jer, kako je rekla, Hrvatska više nije gospodarski lider u regiji.
PULA - Građevna inspekcija Ministarstva zaštite okoliša, prostornog uređenja i graditeljstva nastavila je danas uklanjati bespravne građevine na području Marčane. Iznad Kavrana, uvale na području Vinjerovice, građevna je inspekcija danas počela uklanjati tri bespravne građevine. Kako je priopćeno iz Ministarstva zaštite okoliša, prostornog uređenja i graditeljstva, šest su građevina na tom području uklonili sami vlasnici u tijeku vikenda, a za sedam vlasnici su se zapisnički obvezali da će ih ukloniti sami u sljedeća dva dana.
SLAVONSKI BROD/ORIOVAC - U Hrvatskom seljačkom savezu smatraju kako zbog rasta troškova proizvodnje ovogodišnja otkupna cijena pšenice mora biti 1,20 kuna. Ne postigne li pšenica tu cijenu, obiteljska gospodarstva koja su sijali glavnu žitaricu bit će u gubitku za 20 posto jer su upravo toliko rasli troškovi repromaterijala u proizvodnji, rekao je Darko Grivičić, predsjednik Saveza. Uoči početka žetve uljarica Grivičić je konferenciju za novinstvo sazvao na vlastitu polju uljane repice u Oriovcu kod Slavonskoga Broda. Ministarstvo poljoprivrede pozvao je da točno izračuna za koliko će se povećati uvoz ulja ako se dio proizvodnje uljarica za prehranu usmjeri u proizvodnju biodizela. Podizanje poticaja za 300 kuna samo za uljarice namijenjene proizvodnji biodizela u ovome je trenutku pogrješna politika jer će se povećati uvoz, drži Grivičić. Jedino je pravo rješenje, drži, povećati poticaje za sve uljarice na 3500 kuna po hektaru.
VELIKA - Park prirode "Papuk" uvršten je kao 31. europski geopark pod izravnim nadzorom UNESCO-a, doznaje se od Ivice Samardžića, ravnatelja te javne ustanove, uz ocjenu da je to važno ne samo za Požeško-slavonsku i Virovitičko-podravsku županiju nego i za Hrvatsku. Kako je kazao Samardžić, tu su obavijest zaprimili potkraj prošlog tjedna, "a to znači da će papučki kraj ubrzo biti na zemljovidu svijeta kao posebno važno mjesto geoparkova". Kako je istaknuo, pojedini dijelovi Papuka stari su i 400 milijuna godina, a "stijene, poput one na Rupnici, pronađene su na samo još nekoliko mjesta u svijetu".
ZAGREB - Likovna instalacija akademskih umjetnica Ike Peraić i Tajane Šiždrak, koja je u sklopu festivala "Cest is d'Best" bila postavljena pokraj spomenika banu Josipu Jelačiću, zapaljena je u noći s nedjelje na ponedjeljak, priopćili su danas organizatori festivala, a potvrdila policija. Skoro četiri metra visoka konstrukcija od metala i platna, koju su umjetnice nazvale "Piramidalni dinamizator", imala je u svojoj unutrašnjosti ljuljačku koja je trebala poslužiti građanima kao zabava i "umjetnička terapija" za opuštanje. Prema policijskim informacijama, nepoznati muškarac jutros je oko 3,30 sati, najvjerojatnije opuškom cigarete, zapalio komad platna na instalaciji nakon čega se vatra proširila.