FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

U 2005. krivotvoreno roba u vrijednosti 200 milijardi dolara - OECD

PARIZ, 5. lipnja 2007. (Hina/AFP) - Vrijednost krivotvorenih roba kojima se u svijetu trgovalo u 2005. iznosila je najmanje 200 milijardi dolara, a konačna bi brojka mogla biti čak nekoliko stotina milijardi dolara viša od toga, priopćila je Organizacija za ekonomsku suradnju i razvitak (OECD).
PARIZ, 5. lipnja 2007. (Hina/AFP) - Vrijednost krivotvorenih roba kojima se u svijetu trgovalo u 2005. iznosila je najmanje 200 milijardi dolara, a konačna bi brojka mogla biti čak nekoliko stotina milijardi dolara viša od toga, priopćila je Organizacija za ekonomsku suradnju i razvitak (OECD).

To multilateralno gospodarsko tijelo s 30 zemalja članica objavilo je rezultate svoje 18-mjesečne istrage globalne industrije krivotvorenja i piratstva.

Iznos od 200 milijardi dolara, koji je izveden iz međunarodnih carinskih podataka, ne uključuje krivotvorene i piratske proizvode proizvedene i prodane unutar iste zemlje, priopćio je OECD. Također isključuje piratske digitalne proizvode distribuirane preko Interneta kao što su softver i glazba.

"Kad bi se i ti podaci ubrojili, ukupan obujam globalnog krivotvorenja i piratstva mogao bi iznositi nekoliko stotina milijardi više od ove procjene", upozorava nadalje OECD u svojem izvješću.

OECD-ova studija, pod nazivom "Gospodarske posljedice krivotvorenja i piratstva", kao izvor 70 posto zaplijenjenih krivotvorina navodi Aziju, dok je Kina izdvojena kao najveći dobavljač.

Ta istraga, koja će u cijelosti biti objavljena krajem mjeseca, također je utvrdila da se krivotvorenje širi na sve veći broj proizvoda - povrh jednostavnih proizvoda poput cigareta ili dizajnerskih majica, profesionalni krivotvoritelji sada su svoju djelatnost proširili i na složene proizvode poput dijelova za automobile, lijekova i električne opreme.

"Posljednjih je godina došlo do zabrinjavajućeg širenja vrsta proizvoda koje se kopira", ističe OECD.

Studija je također pokazala različiti stupanj rasprostranjenosti raznih krivotvorenih roba u raznim dijelovima svijeta. Tako, na primjer, lažni dijelovi za automobile najbolje prolaze na Bliskom istoku, dok su krivotvorene cigarete izrazito popularne u gospodarstvima u razvoju Latinske Amerike. Lažne je lijekove moguće pronaći u svim zemljama, no osobiti problem predstavljaju u Africi.

Najvećim svjetskim izvoznikom krivotvorenih roba općenito se smatra Kina, gdje su ih ulice prepune. Slaba zakonska zaštita i ambivalentan odnos kupaca spram zaštite prava vlasništva rezultirali su time da je industrija krivotvorenih roba postala integralni dio kineskog gospodarstva.

Reagirajući na ono što smatra indiferentnošću kineskih vlasti spram tog problema, SAD je u travnju podnio službenu pritužbu protiv Kine ispred Svjetske trgovinske organizacije (WTO).

VEZANE OBJAVE

An unhandled error has occurred. Reload 🗙