"U OECD-u je sada 30 država koje s petinom svjetskog stanovništva realiziraju četiri petine svjetskog bruto proizvoda. OECD definira razvojne standarde i daje važne ekonomske prognoze. Moći ćemo se uspoređivati u kategoriji najrazvijenijih i to će biti poticaj za naš veći i brži razvoj", rekao je Janša u ponedjeljak u parlamentu, odgovarajući na zastupničko pitanje o važnosti poziva OECD-a Sloveniji na pregovore da se učlani u tu organizaciju.
Janša je rekao da je OECD zadnja važna svjetska organizacija u koju Slovenija do sada nije bila uključena iako je molbu za učlanjenje podnijela prije više od deset godina.
Janša je dodao da su odgovori OECD-a na molbu za učlanjenje Slovenije sve do lani bili "negativni" i da se je njegova vlada angažirala da za kandidaturu dobije podršku sadašnjih članica.
U tome je, naglasio je slovenski premijer, bilo presudno to što je Slovenija početkom ove godine uvela zajedničku europsku valutu euro te tako postala jedinom članicom Eurozone koja nije u OECD-u. U odulci o pozivu da se pridruži OECD-u, po Janšinim je riječima, bilo važno i to što će će Slovenija u prvoj polovici iduće godine predsjedati Europskom unijom. Ključnu potporu važnih čelnika nekih država članica OECD-a Slovenija je dobila početkom ove godine kad su na proslavu preuzimanja eura u Sloveniju došli mnogi šefovi vlada europskih država te izrazili bezrezervnu potporu kandidaturi Slovenije u OECD, istaknuo je Janša.