ZAGREB - Projekt Jedinstvenog informacijskog sustava za upravljanje sudskim spisima - e-SPIS, svrha kojega je, među ostalim, poboljšati učinkovitost pravosuđa kroz brže i transparentnije vođenje postupaka te sprječavanje korupcije, predstavljen je danas u Vladi u nazočnosti premijera Ive Sanadera i predsjednika Vrhovnog suda Branka Hrvatina. Projekt je pokrenulo Ministarstvo pravosuđa u sklopu reforme pravosudnog sustava, a ministrica pravosuđa Ana Lovrin istaknula je da taj informacijski sustav predstavlja temelje za kvalitetniji pomak u svakom predmetu i sustava u cjelini. Ministrica je kazala da je e-SPIS već uveden u rad pulskog Općinskog suda i splitskog Trgovačkog suda te da je u tijeku edukacija sudaca na zagrebačkom Općinskom i Trgovačkom sudu, na kojima bi sustav trebao početi s radom u rujnu. U idućoj godini planirano je uvođenje e-SPIS-a u 70 općinskih i županijskih sudova, državna odvjetništva i prekršajne sudove, te povezivanje s ostalim tijelima državne uprave.
Zagreb - Hrvatski će sabor novu, 26. sjednicu, posljednju prije ljetne stanke, početi 13. lipnja, a trajat će do 13. srpnja, odlučilo je danas saborsko Predsjedništvo. Predsjednik Sabora Vladimir Šeks je na konferenciji za novinare, nakon sjednice Predsjedništva, izvijestio da je na predloženom dnevnom redu 26. sjednice 60 točaka, među kojima i 12 zakona kojima se hrvatsko zakonodavstvo usklađuje s propisima EU. Izvijestio je i da će, kada Sabor raspravi i izglasa te zakone, ukupno u dosadašnjem ovogodišnjem radu donijeti 37 'europskih zakona', a Vlada će, kaže, Saboru uputiti još 20-tak takvih zakona čime će se ispuniti plan za ovu godinu o usvajanju 55 s europskim propisima usklađenih zakona.
ZAGREB - Iako je Sabor lani usvojio Strategiju razvoja hrvatskog zdravstva i izglasao pet zakona za zdravstvenu reformu, u zdravstvenom sustavu i dalje vladaju nered, nerad i neodgovornost, rečeno je na današnjoj konferenciji za novinare Saveza samostalnih sindikata Hrvatske (SSSH). Predsjednica SSSH Ana Knežević podsjetila je da su sindikati prikupili 330.000 potpisa protiv paketa zdravstvenih zakona, jer su procijenili da će oni samo pogoršati stanje u zdravstvu, što se i dogodilo. Da bi se tih pet zakona moglo provesti trebalo je u roku pola godine, dakle do veljače, donijeti oko 80 podzakonskih akata, no to nije učinjeno, upozorila je Knežević.
ZAGREB - Na Zavodu za sudsku medicinu i kriminalistiku u Zagrebu danas se identificirano 11 posmrtnih ostataka, žrtava srpske agresije tijekom Domovinskog rata, ekshumiranih iz masovnih i pojedinačnih grobnica na području Vukovarsko-srijemske i Osječko-baranjske županije te preuzetih iz Republike Srbije i BiH. Potpredsjednica Vlade i ministrica obitelji, branitelja i međugeneracijske solidarnosti Jadranka Kosor izvijestila je da se šestero danas identificiranih osoba nalazilo na popisu zatočenih i nestalih branitelja i civila u Domovinskom ratu i da je od danas broj osoba s tog popisa smanjen na 1.110.
ZAGREB - Sindikalna košarica Nezavisnih hrvatskih sindikata (NHS) pokazuje da su minimalni životni troškovi četveročlane obitelji u svibnju iznosili 6.283 kune, što je za 0,27 posto više nego u travnju. Prosječna plaća za ožujak iznosila je 4.788 kuna, a njome se moglo podmiriti 76,20 posto životnih troškova, što je za dva posto više nego prethodnog mjeseca. Podstanarske obitelji trebale su izdvojiti ukupno 8.037 kuna, a pokrivenost prosječnom plaćom iznosila je 59,57 posto.
ZAGREB - Hrvatski jezični portal, prva Internetom distribuirana rječnička baza hrvatskoga jezika s gramatičkom razradom, predstavljen je danas u Sveučilišnom računskom centru (Srce), koji je nositelj projekta uz Izdavačko poduzeće Novi Liber. Portal sadrži 116.516 osnovnih riječi, a uz njih i primjere, sintagmatske i frazeološke izraze. Donosi porijeklo riječi, osobnih i geografskih imena te gramatičke izvedene oblike. Od travnja do listopada projekt je u eksperimentalnoj fazi na adresi http://hjp.srce.hr., dostupan onima koji imaju elektronički identitet u sustavu hrvatske akademske zajednice, a nakon toga bit će spreman za komercijalnu upotrebu.
ZAGREB - U Hrvatskoj više od 1.000 ljudi živi s presađenim organima, a na transplantaciju čeka čak 1.500 osoba, od kojih 30-tak posto neće dočekati potrebni organ, rečeno je na današnjoj konferenciji za novinare posvećenoj transplantacijskom programu KBC-a Zagreb. KBC time počinje kampanju osvješćivanja građana o važnosti darivanja organa nakon smrti, jer je nedostatak organa glavni problem za provedbu programa transplantacija, istaknula je KBC-ova koordinatorica za transplantacije Jasna Stoić - Brezak. Hrvatska je odnedavno punopravna članica međunarodne organizacije za razmjenu organa Eurotransplant, a prvi rezultati toga su vidljivi - nekoliko dugogodišnjih bubrežnih bolesnika, nakon u prosjeku 17 godina čekanja, dobilo je nove bubrege preko Eurotransplanta.