Portal sadrži 116.516 osnovnih riječi, a uz njih i primjere, sintagmatske i frazeološke izraze. Donosi porijeklo riječi, osobnih i geografskih imena te gramatičke izvedene oblike.
Od travnja do listopada projekt je u eksperimentalnoj fazi na adresi http://hjp.srce.hr., dostupan onima koji imaju elektronički identitet u sustavu hrvatske akademske zajednice, a nakon toga bit će spreman za komercijalnu upotrebu.
Voditelj projekta Pavle Goldstein rekao je da je cilj portala informatizacija raznih aspekata hrvatskoga jezika i unapređivanje opće jezične kulture, osobito upotrebnog standarda jezika.
Kao potencijalne korisnike Goldstein vidi učenike, širu populaciju hrvatskog govornog područja, sve profesije kod kojih je bitna upotreba pisanog jezika te lingviste i leksikografe.
Recenzent Damir Boras drži da je projekt koristan jer pokazuje da je hrvatski razvijeni jezik, ali i zato što će kao "on-line" priručnik mnogima služiti za potvrdu znanja iz hrvatskoga jezika.
Za lingvisticu Nives Opačić prednost je što portal pruža mogućnost ciljanog pretraživanja, a s obzirom da se temelji na postojećim rječničkim i leksikografskim izdanjima, istaknula je, podaci koje donosi provjereni su i već dopunjeni novim spoznajama.
Ravnatelj "Srca" Zoran Bekić smatra da će portal pozitivno doprinijeti hrvatskom virtualnom obrazovnom prostoru jer, ocijenio je, u posljednjih petnaest godina koliko postoji Internet u Hrvatskoj konstantan je problem manjka kvalitetnih sadržaja na njemu.