Iako na području športa imaju različita iskustva, a na primjer u Štajerskoj koja ima 1,2 milijuna stanovnika postoji čak 3 tisuće športskih društava a u 98 posto općina u toj austrijskoj pokrajini imaju športske objekte otvorene za javnost, dok se Hrvatska konstantno "bori" s nedostatkom športskih objekata, istaknula je Vesna Babić s Kineziološkog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu.
Da šport može biti u službi razvoja i suradnje država i regija pri Vijeću Europe obrazložio je i Miroslav Hrženjak ustvrdivši da "u kojem će smjeru Europa krenuti i kakav će biti šport u europskoj budućnosti ovisit će svakako o aktivnostima Vijeća ali i o volji svih ljudi europskog kontinenta".
Profesor Dragan Milanović s Kineziološkog fakulteta u Zagrebu komparirajući broj osvojenih medalja zemalja članica Alpe Jadran na posljednje 4 olimpijske igre istaknuo je da prvo mjesto sa 120 odličja uvjerljivo drži Italija, slijedi Mađarska (85), Austrija (15), Hrvatska (12) i Slovenija (10). Kada se taj broj stavi u odnos s brojem stanovništva onda na toj ljestvici vode Mađarska i Slovenija, slijedi Hrvatska dok su Italija i Austrija na začelju. Kada se gleda na Zimske olimpijske igre od 1992. do 2006. po svim tablicama Hrvatska uvjerljivo drži drugo mjesto iza najjače alpske zemlje Austrije.
Na dvodnevnoj konferenciji u Opatiji nazočan je i veleposlanik športa RH pri Vijeću Europe plivač Gordan Kožulj.