Govoreći o glavnoj temi konferencije, odnosima Europske unije i zemalja jugoistočne Europe, predsjednik Mesić je podsjetio da je o tome bilo riječi i na upravo održanom srednjoeuropskom summitu u Brnu, te da su ponavljanja neizbježna, ali je naglasio da "nikada nije dovoljno uloženih napora da se pronađe što bolji put suradnje i kretanja prema EU-u".
Ponovio je da je članstvo u EU prioritetni strateški cilj za sve zemlje regije i naglasio da se radi o pitanju budućnosti.
"Tu budućnost pozvani smo graditi u skladu s najsuvremenijim rješenjima - standardima zaštite prava čovjeka i manjina, koje već niz desetljeća primjenjuju zemlje razvijene demokracije", rekao je Mesić i podsjetio da na to obvezuju i pravni dokumenti koje su zemlje regije potpisale u međunarodnim organizacijama.
Naša uža regija je u očima Europe otok, ali "ne pust i napušten", rekao je Mesić i dodao: "Taj je otok domovina dvadesetak milijuna stanovnika, multikulturalna, multikonfesionalna, međusobno povezana i međuovisna cjelina", predodređena da postane dijelom Europske unije.
Naglasivši da je EU danas "nezamjenjiv globalni konstruktivni čimbenik", Mesić je rekao da njezina snaga leži u slobodnoj cirkulaciji ljudi, robe, kapitala i usluga, kao i u pronalaženju rješenja za teme od zajedničkoga interesa.
Mesić je rekao je da Hrvatska daleko odmakla u približavanju euroatlantskim integracijama. "Put demokracije i donošenja onih odluka koje Hrvatsku vode u budućnost, put je kojim Hrvatska želi ići", rekao je Mesić. Na tom putu, među ostalim, Hrvatska je svojim građanima izvan Hrvatske poručila da svoju sreću moraju tražiti unutar zemlje u kojoj žive, a građanima drugih nacionalnosti u Hrvatskoj imala je spremnosti osigurati ravnopravnost, rekao je Mesić.
S regijom dijelimo mnoge zajedničke probleme, bilateralna pitanja, zajedničke projekte i mnoga neriješena pitanja iz nedavne prošlosti, poput povratka izbjeglica, rekao je Mesić.
Pozvao je na nastavak reformi i promjena nužnih da bi zemlje regije postale istinski demokratske. "S Konferencije u Europsku uniju šaljemo poruku mira, koji se zasniva na toleranciji i suživotu, poruku međusobne solidarnosti, u kojoj je svatko svjestan odgovornosti za sigurnost drugoga", rekao je Mesić.
Naglasivši da proširenjem EU postaje zona mira i sigurnosti, Mesić je rekao: "Proširenjem Unije, na našim se prostorima otvaraju granice. Time nestaje povod za rat, kao sredstvo za postizanje političkih ciljeva".