Zamisao je začudila brojne menadžere inozemnih fondova angažiranih u regiji, koji se nisu žalili na nedostatak pristojnog uredskog ili apartmanskog prostora već su njihovi najžešći prigovori bili usmjereni na visoke poreze i stroge propise.
Japanski ministar financijskih usluga Yuji Yamamoto nedavno je javnosti predstavio plan po kojem bi Tokio trebao dobiti svoju verziju londonskog Canary Wharf-a, skupocjene bankovne četvrti izgrađene na svojedobno ruševnim dokovima Temze.
Japanska vlada planira izgraditi nebodere s uredskim prostorima, u koje bi korisnici imali vremenski neograničenu mogućnost pristupa a na raspolaganju bi im bili i prostori za rekreaciju.
Paralelno njima niknuli bi i stambeni kompleksi koji bi trebali potaknuti inozemne banke da svoja sjedišta smjeste u istoj četvrti, u neposrednoj blizini Tokijske burze i središnje japanske banke.
No, Yamamoto nije kazao hoće li se japanska vlada pozabaviti i problemom visokih poreza i birokratskih opterećenja, najvećih prigovora menadžera koji su zbog njih odlučili preseliti poslovanje u Hong Kong i Singapur, čak i ako upravljaju trgovinom dionica japanskih kompanija.
"Gradnjom zgrada nećete kreirati financijski sustav. Japan ima nepovoljan porezni režim i za financijske proizvode i za pojedince. Nepovoljno je čitavo poslovno okruženje u Japanu, i to zbog duboke sumnje u kapitalizam", kazao je jedan menadžer sa sjedištem u Singapuru.