Urednik monografije je Zoran Filipović, a o Teslinu životu, istraživačkoj strasti, vizionarstvu, izumima i otkrićima pisali su znanstvenici Miroslav Radman, Ivan Đikić, Vladimir Paar, Zvonko Benčić, astronom Korado Korlević, novinari Branimir Pofuk i Davor Šišović, kustos Renato Filipin i drugi.
Predstavljajući knjigu šibenskoj publici, Korlević je podsjetio na neke zanimljivosti iz Teslina života. Zbog prekinutog školovanja neke svoje izume nije znao do kraja opisati; uz njegovo ime veže se izum rotacijskog magnetskog polja, ali ga on nije prvi patentirao. Otkrio je radio prijenos, poznavao je rendgenske zrake, ali je Nobelovu nagradu za fiziku dobio Röntgen. S obzirom na način na koji je po Americi predstavljao svoje munje i izmjeničnu struju, čime je fascinirao publiku, bio je "prvi showman među znanstvenicima", rekao je među ostalim Korlević.
O tome kako su Teslin rad i njegova osobnost nadahnjivali umjetnike, govorio je novinar Davor Šišović. Tesla je ušao u književnost, film, kazalište, glazbu, po njemu su nazvani neki rock i pop sastavi te junaci stripova. Prvu hrvatsku operu o Tesli skladao je na računalu mladi glazbenik Vladimir Nemet, a Helena i Zvonimir Bulaja pripremaju dokumentarni film o Tesli, rekao je.
Monografija o Nikoli Tesli "I bi svjetlo" obiluje brojnim ilustracijama i fotografijama, a donosi i mnoge izvorne dokumente. Objavljena je prošle godine u povodu 150. obljetnice Teslina rođenja. Predstavljena je na Međunarodnom sajmu knjiga u Frankfurtu te u Novigradu.