"Ako se na summitu u lipnju postigne dogovor o pojednostavljenom ugovoru, sasvim će sigurno biti sazvana Međuvladina konferencija i na njoj trebaju biti samo zemlje članice, ne i zemlje kandidatkinje", rekao je Sarkozy, dodajući da je tako bilo i kada se dogovarao Ugovor iz Nice, kada također tadašnjih deset zemalja kandidata nije sudjelovalo.
Na summitu u Nici u prosincu 2000. godine, tadašnjih 15 članica postiglo je dogovor o novom Ugovoru, prema kojem funkcionira današnja Unija.
Sarkozy je u srijedu navečer, prvi put otkako je preuzeo dužnost, posjetio Bruxelles, gdje je razgovarao s predsjednikom Europske komisije Joseom Manuelom Barrosom i s belgijskim premijerom Guyom Verhofstadtom.
Na zajedničkoj konferenciji za novinare Sarkozy i Barroso nisu spominjali proširenje EU-a, osim što su ponovili svoja stajališta o Turskoj.
Francuski predsjednik je rekao da nije promijenio svoje mišljenje koje je zastupao u predizbornoj kampanji da Turskoj nije mjesto u Europskoj uniji.
"Vjerujem da Turska nama mjesto u EU i nisam promijenio mišljenje. Ne vidim kako bih kao kandidat za predsjednika mogao imati jedno mišljenje, a kao predsjednik drugo", rekao je Sarkozy, dodajući da sada o tome nema potrebe govoriti jer pitanje Turske nije prioritetno.
Barroso je na to dodao da se on zauzima za nastavak pregovora s Turskom. "Moram to reći, jer bi se moja šutnja mogla pogrešno razumijeti, da smo mi za nastavak pregovora s Turskom", rekao je Barroso.