FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

Bush i Scheffer razgovarat će o Afganistanu, Kosovu i širenju NATO-a

WASHINGTON,20. svibnja(Hina) - Glavni tajnik NATO-a Jaap de Hoop Scheffer doputovat će u nedjelju u Crawford u Teksasu, gdje će s američkim predsjednikom Georgeom W. Bushom razgovarati o teškoćama s kojim se suočava misija NATO-a u Afganistanu, planiranom širenju NATO-a i o budućnosti Kosova, izvijestili su u nedjelju američki mediji.
WASHINGTON,20. svibnja(Hina) - Glavni tajnik NATO-a Jaap de Hoop Scheffer doputovat će u nedjelju u Crawford u Teksasu, gdje će s američkim predsjednikom Georgeom W. Bushom razgovarati o teškoćama s kojim se suočava misija NATO-a u Afganistanu, planiranom širenju NATO-a i o budućnosti Kosova, izvijestili su u nedjelju američki mediji.

Scheffer i Bush razgovarat će u nedjelju i ponedjeljak na predsjednikovom ranču u Crawfordu, o jačnjima naporima NATO-a u Afganistanu gdje rastući broj civilnih žrtava pridonosi animozitetu prema stranim postrojbama, te o nepremnosti među članicama NATO-a da ravnomjernije podijele teret i rizik svog sudjelovanja u misiji u Afganistanu, gdje rat ulazi u šestu godinu.

Dužnosnici administracije kazali su kako će Bush i Scheffer osim o Afganistanu, razgovarati i o budućoj vlasti na Kosovu kao i o planovima za proširenja NATO-a, izvijestio je The Washington Post.

Oštra eksalacija nasilja u posljednjih godinu dana, usporedo s jačanjem talibana na jugu zemlje, sve veći broj samoubilačkih napada narušili su spremnost međunarodne zajednice za angažman u Afganistanu i otkrili razlike između članica NATO-a.

U misiji ISAF u Afganistanu 26 članica NATO-a preuzelo je različite razine rizika, pa su tako zemlje kao što su Njemačka, Italija i Španjolska svoje snage razmjestile u područjima zemlje gdje uglavnom nema nasilja, prepuštajući Amerikancima, Kanađanima, Britancima i Nizozemcima borbu s talibanima na nemirnom jugu Afganistana, duž granice s Pakistanom.

"Ova misija, koja bi trebala ojačati solidarnost unutar NATO-a, ne razvija se u tom smjeru", izjavio je za The Washington Post Thomas Donnelly, vojni stručnjak Instituta Enterprise iz Washingtona.

Afganistanske vlasti otvoreno izražavaju nezadovoljstvo zbog desetaka civilnih žrtava, koje u posljednje vrijeme padaju u sukobima snaga ISAF-a i američkih snaga s talibanima, a neki članovi afganistanskog parlamenta prijete protjerivanjem stranih snaga iz zemlje.

Napadi ekstremista na humanitarne radnike i one koji su angažirani na projektima obnove, otežavaju napore za stabilizaciju Afganistana.

Zabrinut zbog pogoršanja stanja u Afganistanu, Bush je posljednjih mjeseci naložio povećanje broja američkih vojnika u Afganistanu i jačanje napora na obnovi, što su do sada podržale Velika Britanija i Njemačka.

De Hoop Scheffer je pozvao članice NATO-a da pruže dodatne snage i drugu u podršku, no do sada prema tim zahtjevima postoji otpor u većini Europe, zbog skepse birača prema Bushovoj administraciji i zatrovanih američko-europskih odnosa zbog rata u Iraku, piše Post.

U Afganistanu trenutačno ima oko 37.000 vojnika NATO-a, uključujući 15.000 američkih, dok još 12.000 američkih snaga vodi zasebne operacije pod američkim zapovjedništvom. Neki analitičari ocjenjuju kako će NATO-u trebati još snaga u Afganistanu ako želi osigurati pobjedu, koja je ključna za budućnost Saveza.

VEZANE OBJAVE

An unhandled error has occurred. Reload 🗙