Vjerujemo da ćemo dividendu isplatiti u idućih mjesec, mjesec i pol dana, kazao je zamjenik predsjednika Uprave i izvršni direktor Ine za financije Zalan Bacs.
Glavna skupština Ine prošli je tjedan odlučila da se dioničarima, a među njima je i oko 44.000 malih dioničara, isplati dividenda od 13,08 kuna po dionici, pa će iz prošlogodišnje dobiti INA za dividendu isplatiti ukupno 130 milijuna kuna.
Čelnici Ine danas su izvijestili i o rezultatima kompanije u prvom tromjesečju ove godine - prihod od prodaje iznosio je nešto manje od pet milijardi kuna i bio je za 10 posto niži nego li u isto vrijeme lani, operativna dobit Ine porasla je za četiri posto, na 306 milijuna kuna, dok je istodobno neto dobit manja za 27 posto i iznosi 186 milijuna kuna.
Na razliku između operativne i neto dobiti utjecao je niži financijski rezultat, odnosno neto financijski gubitak od 56 milijuna kuna u prvom kvartalu ove u odnosu na financijsku dobit od 31 milijun kuna u prvom kvartalu prošle godine.
Na to je pak utjecalo slabljenje dolara u odnosu na kunu, te povećane kamate na kredite, kazao je Bacs dodajući da su na Inine rezultate u prvom kvartalu utjecali i smanjenje cijena sirove nafte na svjetskom tržištu, blaga zima zbog koje je smanjena potrošnja lož ulja i prirodnog plina, kao regulirana cijena plina.
Proizvodnja plina s polja u sjevernom Jadranu se više nego udvostručila, što je utjecalo i na rast ukupne proizvodnje nafte i plina za 20 posto, dok je financijski efekt toga samo četiri milijuna dolara, kazao je predsjednik Uprave Ine Tomislav Dragičević.
Stoga će o financijskoj isplativosti ovisiti daljnja dinamika razrade polja u sjevernom Jadranu, kazao je Dragičević podsjećajući da s partnerom u tom projektu, talijanskim ENI-jem, treba ići u treću fazu razrade tih polja.
Najavio je i da će se u ponedjeljak, 21. svibnja, u Sarajevu održati skupština bosanskohercegovačkog Energopetrola na kojoj će biti predstavljeni nova Uprava i Nadzorni odbor te tvrtke u kojem konzorcij INA-MOL ima udio od 67 posto.
Konzorcij INA-MOL izvršit će sve obveze iz ugovora o kupnji Energopetrola - u prvoj godini planirane su investicije u iznosu 50 milijuna konvertibilnih maraka (oko 25 milijuna eura), zaposlenici koji žele otići iz tvrtke dobit će otpremnine, a otpuštanja neće biti, rekao je Dragičević dodajući da se radi i na planu prekvalifikacije.
Dragičević je također istaknuo da INA, koja je u velikom investicijskom ciklusu, trenutno nema u planu veće akvizicije u regiji.
Dodaje da je INA zainteresirana za razvoj maloprodajne mreže na Kosovu sa 40-ak benzinskih postaja koje bi opskrbljivala iz svog skladišta u Prištini.
INA će se javiti i na natječaj crnogorskog Montenegro Bonusa koji traži partnera s kojim bi organizirao zajedničku tvrtku, a sa strateškim partnerom MOL-om dogovoreno je da se jave odvojeno jer je ocijenjeno da "time imaju veće šanse".