Sisačko-moslavačka županija tako će postati prva hrvatska županija koja se pridružila europskim regijama slobodnim od genetski modificiranih proizvoda. Ugovor o pridruživanju potpisat će zamjenica županice Sisačko-moslavačke županije Marijana Petir.
Članice GMO-Free Networka su 39 regija iz šest zemalja - Austrije, Francuske, Španjolske, Velike Britanije, Grčke i Italije.
Članice ove mreže na općoj sjednici 21. ožujka 2007. izrazile su veliko zadovoljstvo da prime nove regije iz Hrvatske i da s njima zajedno surađuju na projektima i u lobiranju za zajedničke interese, rekla je Marijana Petir. Istaknula je da to za Sisačko-moslavačku županiju znači očuvanje biološke raznolikosti, autohtonog sjemena i tradicionalne poljoprivredne proizvodnje, a prije svega i promociju autohtonih seoskih proizvoda, poput slavonskog kulena, moslavačkog škrleta, posavske guske, banijske šljivovice i sličnih proizvoda kojima Hrvatska može biti konkurentna na europskom i globalnom tržištu.
Mreža već nekoliko godina uspješno lobira pri europskim institucijama, a hrvatske regije bi putem svog članstva mogle napraviti da se i hrvatsko mišljenje čuje u EU krugovima. Kao članice mreže hrvatske bi županije mogle puno lakše naći partnere za brojne projekte, smatra Petir.
Sisačko-moslavačka županija je na svojoj skupštini 15. ožujka 2005. prihvatila prijedlog vijećnika HSS-a i proglasila se županijom slobodnom od GMO-a. To znači da u toj županiji nije dozvoljena sjetva GMO sjemena, pa ni u pokusne svrhe. Petir je istaknula da se na prijedlog vijećnika HSS-a do danas u Hrvatskoj proglasilo 13 županija slobodnima od GMO-a.
GMO Free Network je mreža uspostavljena u studenom 2003. kada se osam europskih regija pridružilo inicijativi Toskane i Gornje Austrije. Cilj mreže je podjela informacija i iskustava na temi koegzistencije i pribavljanja načina da lokalne i regionalne administrativne jedinice uspiju dobiti GMO-free statut. Mnoge regije su već prepoznale da kvalitetna, održiva poljoprivreda koja se bazira na lokalnim uvjetima i načinu proizvodnje mora biti zaštićena od rizika nekontroliranog zagađenja putem genetski modificiranih sredstava. Odlučile su se pridružiti GMO-free mreži zato što nudi širok europski forum putem kojeg bi one mogle promicati održive politike u poljoprivredi i surađivati s lokalnim vlastima u nastojanjima da proizvođači organske i tradicionalne hrane ne bi bili diskriminirani velikom konkurencijom na globaliziranom tržištu.
Glavni ciljevi GMO Free Network za 2007. su: proširenje mreže na nove partnere, učvrstiti suradnju sa Europskim parlamentom i drugim europskim institucijama te revizija europskog zakonodavnog okvira.