Naime, za razliku od dosadašnjeg Zakona o gradnji iz 2003. godine, kojim je utvrđeno da građevinske dozvole može izdavati i službenik sa srednjom stručnom spremom, prijedlogom novog Zakona ti se poslovi povjeravaju službenicima visoke ili više stručne spreme, upozorava sindikat u priopćenju.
Iako je prijelaznim odredbama Zakona utvrđena obveza velikih gradova, gradova sjedišta županija i županije da preuzmu službenike i poslove izdavanja građevinskih i lokacijskih dozvola, malo je vjerojatno da će se to dogoditi kada su u pitanju službenici sa SSS-om.
To znači da će npr. petoro službenika Krapinsko-zagorske županije i isto toliko službenika Međimurske županije, četvoro u Virovitičko-podravskoj županiji, troje u Bjelovarsko-bilogorskoj i 17 u Osječko-baranjskoj županiji, od kojih neki imaju i 30-tak godina staža, uskoro vjerojatno ostati bez posla.
Ti su službenici na poslovima izdavanja građevinskih dozvola zapošljavani temeljem važećeg Zakona o gradnji i prethodnih propisa, pa nisu krivi što se zakonodavac najednom dosjetio da više nisu dovoljno kvalificirani za svoj posao, ističe sindikat.
Sindikat predlaže da se službenicima s više od 20 godina radnog staža na poslovima graditeljstva omogući nastavak izdavanja građevinskih dozvola, dok se onima s manje radnog iskustva na tim poslovima može ostaviti rok u kojem su dužni steći stručnu spremu po novom zakonu.