"Vjerujemo da će nova vlada, koja će biti biti reformska i europski orijentirana, sutra biti izabrana u parlamentu i da će donositi odluke koje će moći dati temelj za nastavak pregovora o zaključivanju SSP-a", rekao je Rehn skupini novinara nakon završetka sastanka ministara vanjskih poslova EU-a.
Ministri vanjskih poslova EU-a raspravljali su u ponedjeljak tijekom radnog ručka o stanju u Srbiji. Rehn, koji je sudjelovao na tom sastanku, najavio da neće biti pisanih zaključaka s te rasprave, budući da vlada još nije formirana. Zakonski rok za fomiranje vlade u Srbiji istječe 15. svibnja u ponoć.
"Kada se formira vlada na načelima nastavka europskih integracija, suradnje s Haškim sudom i intenziviranja gospodarskih reformi, moći ćemo revitalizirati europsku perspektivu Srbije", dodao je Rehn, spominjući mogućnost da već ovog tjedna bude potpisan sporazum sa Srbijom o viznim olakšicama.
Istaknuo je da puna suradnja Srbije s Haškim sudom ostaje uvjet za zaključivanje SSP-a, koji je "ulaznica za kandidatski status".
Upitan drži li i dalje Demokratsku stranku Srbije (DSS) premijera Vojislava Koštunice europskom i reformski orijentiranom, nakon što su zastupnici te stranke prošli tjedan glasovali za izbor radikala Tomislava Nikolića na čelno mjesto u parlamentu, Rehn je odgovorio: "Ne živimo u idealnom svijetu". Istaknuo je da je za narod u Srbiji svakako bolji savez DSS-a s Demokratskom strankom i G17 plus.
Čelnici DS-a, DSS-a i G17 plus postigli su u posljednji trenutak dogovor o formiranju vlade, koju u Europskoj uniji nazivaju proeuropskom i proreformskom. Tom dogovoru je prethodio izbor radikala Tomislava Nikolića za predsjednika parlamenta, i to zahvaljujući glasovima zastupnika DSS-a. Nikolić, čiji je izbor EU osudila, podnio je ostavku, nakon što je postignut dogovor o formiranju vlade bez radikala.
Rehn je rekao da će prije eventualne odluke o nastavku pregovora o zaključivanju SSP-a, posjetiti Beograd, konzultirati svoje suradnike i Haški sud.
"Prije nego što donesem odluku, sa svojim ću suradnicima vrlo pozorno proučiti program nove vlade, kakva će biti koordinacija sigurnosne strukture te što se namjerava poduzeti kako bi se postigla puna suradnja s Haškim sudom. Uskoro ću posjetiti Beograd i razgovarati kako bih vidio koliko je Srbija pripravna surađivati s Haškim sudom", rekao je Rehn.
Za što skoriji nastavak pregovora o SSP-u sa Srbijom zauzeo se i slovenski ministar Dimitrij Rupel.
"Sloveniju raduje što će Srbija dobiti vladu s europskom orijentacijom i perspektivom. Želim da se uskoro nastave pregovori o SSP-u, rekao je Rupel prije početka sastanka Vijeća ministara EU-a. "Bez Srbije ne može biti stabilnosti zapadnog Balkana. Bez stabilne i demokratske Srbije teško mogu zamisliti dobro raspoloženje na Balkanu", rekao je slovenski ministar.