Ocijenivši kako je riječ o najznačajnijem skupu iz područja medicine koji se ove godine održava u Hrvatskoj, predsjednik kongresa akademik Željko Reiner rekao je da će se upravo na tom trodnevnom skupu prikazati stupanj razvoja spoznaja o aterosklerozi i njezinim posljedicama u Hrvatskoj kao i dostignuća na tom području u svijetu.
Naime, po njegovim riječima, riječ je o bolesti od koje zapravo umire skoro svaki drugi građanin Hrvatske, a njezine pogibeljne posljedice - koronarna bolest srca, akutni infarkt miokarda i cerebrovaskularne bolesti već su godinama glavni uzrok smrtnosti u nas.
U sklopu ovog simpozija vodeći hrvatski stručnjaci predstavili su prvi nacionalni program smanjenja unosa soli u organizam. Naime, kako se danas čulo, upravo prekomjeran unos soli uz pušenje, povišene masnoće i debljinu glavni su uzročnici povišenog tlaka koji pak uzrokuje infarkt srca i moždani udar.
"Učinili smo to po uzoru na Veliku Britaniju koja je takvim programom u godinu dana postigla to da se za 15 posto smanji potrošnja lijekova za povišeni krvni tlak", kazao je akademik Reiner dodavši kako bi ljudi trebali baciti soljenke sa svojih stolova jer ne treba dodatnu sol unositi u hranu.
Po njegovim riječima, postoji mogućnost da se s nekim velikim prehrambenim industrijama postigne dogovor da se barem po jedan proizvod počne promicati kao proizvod sa smanjenim sadržajem soli. Stoga se liječničke udruge i Akademija medicinskih znanosti kao autori programa nadaju da će hrvatska Vlada financijski poduprijeti njegovu realizaciju.
Program ovog kongresa sastavljen je od predavanja u kojima će domaći i najpoznatiji inozemni stručnjaci pregledno prikazati aktualne teme u vezi s aterosklerozom, njezinom epidemiologijom u nas i u svijetu, patogenezom, čimbenicima rizika, te mogućnostima prevencije, dijagnostike i liječenja.