"Naša očekivanja od EU-a i njenih zemalja članica je da izbjegnu izjave i ponašanja koji bi se negativno odrazili na naš pristupni proces", rekao je turski premijer Tayyip Erdogan u izjavi povodom obilježavanja Dana Europe u srijedu.
Ankara o članstvu pregovara od 2005. godine premda se ne očekuje da će se priključiti Uniji u sljedećih deset godina. Tijekom predizborne kampanje Sarkozy je često naglašavao svoje protivljenje članstvu Turske u EU-u.
"To nije lak proces. Zapravo je to preobrazba zemlje u svim njenim dimenzijama, sukladno zahtjevima nacije za promjenom", rekao je Erdogan.
Potpora javnosti članstvu u EU-u u Turskoj je pala uslijed dojma da EU zapravo ne želi tu veliku muslimansku zemlju, što je gledište koje pojačala Sarkozyjeva pobjeda.
Sarkozy kaže da umjesto članstva Turskoj treba ponuditi vodeću ulogu u predloženom forumu koji bi okupljao države Sredozemlja. Francuska sama ne može zaustaviti put Turske prema Uniji jer je za to potrebna jednoglasna odluka 27 članica a neke od njih, poput Britanije, snažno podupiru tursku kandidaturu.
No Sarkozy bi, vjerojatno uz podršku drugih skeptika spram Turske kao što su Austrija i Njemačka, mogao odbijati da se pregovaračka poglavlja otvaraju i zaključuju čime bi zamrznuo približavanje Turske članstvu.
Turski predsjednik Necdet Sezer, koji je često u sporu s Erdoganovom vladom oko unutarnjih pitanja, podržao je Erdoganov poziv Uniji. "Nadamo se da će EU ispuniti svoje odgovornosti i obveze glede procesa priključenja naše zemlje", rekao je Sezer.