FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

Svijet čestita Sarkozyju izbornu pobjedu (2)

ZAGREB, 7. svibnja 2007. (Hina) - Pobjeda konzervativca Nicolasa Sarkozyja na francuskim predsjedničkim izborima budi kod vodećih čelnika Europske unije nadu u brzo rješavanje krize europskih institucija, a svjetski tisak u njoj iščitava opredijeljenje francuskih birača za prekid s prošlošću i spremnost za reforme.
ZAGREB, 7. svibnja 2007. (Hina) - Pobjeda konzervativca Nicolasa Sarkozyja na francuskim predsjedničkim izborima budi kod vodećih čelnika Europske unije nadu u brzo rješavanje krize europskih institucija, a svjetski tisak u njoj iščitava opredijeljenje francuskih birača za prekid s prošlošću i spremnost za reforme.

Njemačka kancelarka Angela Merkel, trenutačna predsjedateljica Europske unije uvjerena je da će s "novim predsjednikom prijateljstvo Francuske i Njemačke nastaviti činiti temelj osiguranja trajnog mira, demokracije i blagostanja u Europi".

"Imam potpuno povjerenje u Nicolasa Sarkozyja, čija uvjerenja poznajem ... da će igrati ulogu motora u rješavanju ustavnog pitanja (Europske unije) i jačanju politike Europe", ocijenio je predsjednik Europske komisije Jose Manuel Barroso.

Novi francuski predsjednik u prvoj je svojoj izjavi uvjeravao europske partnere da je angažiran jačati europsku konstrukciju.

Slične su optimistične ocjene o brzom rješavanju europske ustavne krize stigle i iz drugih europskih centara.

"Nakon Sarkozyjeva izbora, očekujemo brzo rješenje sporazuma EU", izjavio je liberalni danski premijer Anders Fogh Rasmussen.

A Jan Peter Balkenende, demokršćanski premijer Nizozemske, koja je poput Francuske referendumom odbacila nacrt europskog ustava, izrazio je "nadu da će moći raditi s njime na (stvaranju) Europe u koju ljudi vjeruju".

Turski premijer Tayyip Erdogan izrazio je nadu da pobjeda Sarkozyja koji se javno usprotivio težnjama Turske za punopravnim članstvom u EU, neće utjecati na taj proces niti na bilateralne odnose dviju zemalja te izrazio nadu da odsad "nećemo čuti izjave kakve je Sarkozy davao na predibzornim skupovima".

Sarkozy se oštro suprostavlja integraciji Turske u EU i predlaže da ta zemlja s EU sklopi "strateško partnerstvo".

Pobjedu kandidata desnice pozdravili su i europski čelnici ljevice jer on "utjelovljuje otvorenu i modernu desnicu sposobnu kanalizirati želje za promjenom ... i biti dio lokomotive Europe", poručio je šef španjolske vlade, socijalist Jose Luis Zapatero.

Talijanski lijevi premijer Romano Prodi poručio je "Moja zemlja, njezina vlada i ja nastavit ćemo smatrati Francusku središnjim saveznikom".

U trenutku kad se nakon deset godina sprema otići s vlasti, britanski premijer Tony Blair telefonski je Sarkozyju čestitao pobjedu, a telefonsku čestitku Francuzu koji gaji divljenje i potporu Sjednjenim Državama osobno je uputio i američki predsjednik George W. Bush, objavila je Bijela kuća.

"Predsjednik Bush žurno iščekuje surađivati s predsjednikom Sarkozyjem nastavljajući naš čvrsti savez", objavila je Bijela kuća.

Čestitke stižu i s Bliskog istoka te iz Afrike i Južne Amerike.

Šijitski libanonski pokret Hezbollah izrazio je nadu da će Francuska odsad voditi uravnoteženiju politiku "manje svrstanu uz jednu stranu u Libanonu".

Alžirski predsjednik Abdelaziz Bouteflika pozvao je svoga novog kolegu da potakne "francusko-alžirske odnose", a marokanski kralj Mohammed VI. inzistirao na "hitnosti pronalaženja rješenja za određene krize ..., poglavito u Africi i na Bliskom Istoku.

Američki tisak Sarkozyjevu pobjedu pozdrava, a poslovni list Wall Street journal bombastično procjenjuje da "on može pisati povijest i zacrtati novu ulogu Francuske u svijetu".

Njemački tisak drži da se Francuska odlučila za radikalnu obnovu, te da je "snažan čovjek došao u Elizejsku palaču", kako piše ekonomski list Handelsblatt.

Britanski Guardian (lijevi centar), Times (desni centar), talijanska La Repubblica (ljevica) i La Stampa redom ocjenjuju da su birači masovno glasali za promjene i odbacivanje starih shema, a španjolski El Pais (lijevi centar) drži da je u Francuskoj prevladala odluka da se odbaci "zaštitni korzet" i otvori "prema globalizaciji".

Senegalski list Le Soleil izražava strah od pobjede "etnocentričnog, katkad rasističkog kandidata... što ga udaljuje od Afrikanaca".

Razočaranje izražava i popularni turski list Aksam naslovom "Nažalost. Pobijedio je Sarko!"

Oprez izražava i austrijski Kurier rečenicom "Sarkozy objeđuje. U pariškim predgrađima gore zapaljena prva vozila":

Češki list Hospodarske Noviny misli da "Sarkozy može postati za Francusku ono što je 80-ih Margaret Thatcher bila za Veliku Britaniju ili Jose Maria Aznar za Španjolsku 90-ih. Političar koji će zemlji pružiti smjernice, nakon desetak godina tapkanja u mjestu"!.

VEZANE OBJAVE

An unhandled error has occurred. Reload 🗙