Istraživanja provedena na određenoj dobnoj skupini djece i mladih u SAD-u, Njemačkoj i u Meksiku pokazala su da takvi filmovi znatno utječu na tinejdžere i njihovo ponašanje. ASH smatra da je problem jednako ozbiljan u zemljama u razvoju kao i u zemljama na Zapadu te poziva filmsku industriju da smanji broj scena uživanja cigareta na velikim ekranima.
Ponukani ovom molbom, iz uprave duhanskog diva Marlboroa nedavno su filmskim studijima poslali zahtjev da u filmovima ne prikazuju duhanske proizvode s njihovim logotipom, a aktivisti ASH-a rade na tomu da se generalno zabrani prikazivanje branda cigarete na velikim ekranima.
U ASH-u se također zalažu da se prije emitiranja filmova prikaže kratki film koji će pokazati negativne strane pušenja te da se filmovi u kojima glavni likovi uživaju u cigaretama zabrane za tinejdžere. Njihovi protivnici smatraju da filmovi, naprotiv, moraju prikazivati stvarni život - a to znači da četvrtina odraslih u zapadnom svijetu puši. Također vjeruju da, ako se od pušenja napravi tabu, poruka može biti kontraproduktivna, a pušenje još više privući tinejdžere.
Prema zadnjim istraživanjima što su ih proveli američki znanstvenici, koji su rezultate objavili u stručnom časopisu "Pediatrics", američki adolescenti u dobi od 10 do 14 godine imaju priliku vidjeti filmske scene u kojima netko od glumaca puši čak 13,9 milijardi puta.
Njemačko istraživanje, čiji su rezultati objavljeni u American Journal of Preventive Medicine pokazuje da tinejdžeri koji često gledaju filmove sa scenama u kojima glumci puše, imaju dvaput više izgleda da probaju cigaretu od onih koji su takvim scenama izloženi rjeđe. Sličan trend prijavili su i meksički znanstvenici.
"Istraživanja su pokazala da prikazivanje scena u kojima glumci puše bez sumnje pridonose u poticanju tinejdžera na pušenje, kao i narušavanju njihova zdravlja", rekao je Matthew Myers koji vodi američku kampanju Tobacco-free Kids.