Istraživanje, koje je za njemačku fondaciju Bertlesmann proveo institut Emnid, pokazuje da je podjela bivšeg američkog ministra obrane Donalda Rumsfelda iz 2003. godine na "staru" Europu predvođenu Njemačkom i Francuskom i "novu" predvođenu bivšim komunističkim zemljama srednje i južne Europe, nestala.
Nijemci su sada najveći entuzijasti u pogledu suradnje sa Sjedinjenim Državama na područjima razvoja demokracije, očuvanja okoliša i borbe protiv klimatskog zatopljenja. Takvu suradnju podupire između 84 i 90 posto Nijemaca.
Njihovi susjedi iz "stare" Europe, Francuzi, i dalje su skeptični prema Amerikancima, ali je novost da su im se sada pridružili Talijani, Austrijanci, Poljaci, Mađari i Bugari. No, potpora suradnji sa SAD-om raste u Finskoj i Španjolskoj, dvjema zemljama koje se žestoko protive invaziji na Irak.
S druge strane Atlantika, u SAD-u, istraživanje pokazuje da oko 80 posto ispitanika podupire bolju prekooceansku koordinaciju u borbi protiv klimatskih promjena, osiguranju sigurne dostave energije i sprečavanju širenja nuklearnog oružja.
"Razdoblje nesigurnosti u odnosima koje je bilo posljedica konfrontacije oko rata u Iraku sada je zamijenjeno pragmatizmom", rekao je Gregor Peter Schmitz iz fondacije Bertelsmann.
Istraživanje je provedeno na 12.000 ljudi u SAD-u i 11 europskih država tijekom ožujka.