"Od Sarkozya se očekuje da donese svježu dinamiku za europske reforme", piše britanski Guardian, za koji je izbor novog francuskog predsjednika najvažniji politički događaj godine u Europi.
"Odlazak Jacquesa Chiraca, posljednjeg europskog vođe koji se može sjećati drugog svjetskog rata i katastrofa koje su vodile k rađanju EU-a, stavlja Uniju u ruke skupine političara rođenih 1950-tih godina", dodaje Guardian.
Prema tom britanskom listu, Sarkozy je izabran poglavito zato da reformira Francusku, a da istodobno sačuva što može od tzv. 'francuskog modela' i kvalitete života u konzervativnoj zemlji koja se boji promjena.
Francuski Liberation navodi da će "izbor kandidata UMP-a u svakom slučaju vrlo povoljno biti dočekan u Bruxellesu i europskim prijestolnicama, jer za razliku od svoje protukandidatkinje, on isključuje mogućnost da se novi ugovor stavi na referendum".
Francuski Figaro piše da "Europa već dvije godine čeka Francusku, ali ne bilo kakvu Francusku. Ona hoće skromnu Francusku, koja unatoč svojem 'ne' na referendumu ne blokira pokretanje institucija, Francusku koja pristupa strukturalnim reformama i koja prestaje vikati na jaki euro. Liberalni Bruxelles sanja o ofenzivnoj Francuskoj , koja prestaje tražiti nove Maginot linije kako bi se zaštitila od globalizacije, od koje vuče korist. Ona očekuje manje prgavu Francusku, koja se ne duri na proširenje Europe, dok je otvaranje na 12 novih zemalja središnje i istočne Europe jednoglasno ocijenjeno kao uspjeh".
List dodaje kako Europska komisija, koja nije imala dobre odnose sa Jacquesom Chiracom, očekuje da će izbor Nicolasa Sarkozyja popraviti ozračje između Pariza i Bruxellesa. Figaro također navodi da je Sarkozyjev plan reforme europskih instituticija putem mini-ugovora koji se ne ratificirao u parlamentu donio olakšanje u bruxelleskim krugovima, kojima se to čini im se razumnim sredstvom za izlazak iz krize.
Danski dnevnik Jyllands-Posten ocjenjuje da su mnogi europski vođe odahnuli kada je Sarkozy izabran. "Sa Sarkozyem na vlasti, vjerojatno je popločan put za novi mini-ugovor i rješenje dvogodišnje ustavne krize".
List s jedne strane ističe kao pozitivno to što Sarkozy ne traži da se novi ugovor ratificira na referendumu u Francuskoj, a kao negativno to što u potpunosti odbacuje mogućnost članstva Turske u Europskoj uniji. Također postoje i određeni strah od Sarkozyeva "protekcionističkog stila, koji može voditi do sukoba s EU-om", navodi Jyllands-Posten.